Sekrety Diety - winogrona - wymiennik owocowy

Winogrona - wymiennik owocowy - 50kcal

USŁUGA NIEAKTYWNA

UWAGA! Obecnie diety internetowe nie są obsługiwane

Działalność poradni ogranicza się do prowadzenia szkoleń, pisania tekstów eksperckich, prowadzenia edukacji żywieniowej w kierunku diet wegetariańskich i wegańskich. Założycielkę poradni można odnaleźć w internecie oraz mediach społecznościowych pod nazwą yogahome.pl
Talerz porcji 50kcal
Album Kolorowych Wymienników to niezastąpione narzędzie podczas stosowania diety odchudzającej, które w obrazowy sposób prezentuje kaloryczność wielu produktów spożywczych.

Średnica każdego prezentowanego na zdjęciach talerza wynosi 20cm - jest to typowy "talerz śniadaniowy", zaś sfotografowane szklanki to typowe naczynia o pojemności 250ml.

Zdjęcie porcji - 50kcal

winogrona 50kcal

Opis porcji ze zdjęcia - wymiennik

kaloryczność: 50 kcal
masa: 70g
miara domowa: 7 sztuk
prozdrowotność: prozdrowotność 2 prozdrowotność 2 prozdrowotność 2 prozdrowotność 2 prozdrowotność 2 
Winogrona są jagodami krzewu winnego zwanego winoroślą, która prawdopodobnie pochodzi z Kaukazu i jest uprawiana w licznych odmianach. Najlepiej rośnie w klimacie podzwrotnikowym i umiarkowanie ciepłym. Najsmaczniejsze owoce winogron pochodzą zwłaszcza z krajów strefy tropikalnej. Mrozoodporne odmiany, które uprawia się w naszym kraju w klimacie umiarkowanym nie odznaczają się aż tak wysoką jakością, nawet jeśli dojrzewają w warunkach upalnego lata.

Odmiany winogron różnią się kształtem, wielkością i barwą jagód. Skórka owoców może mieć barwę zieloną, żółtą, różową, czerwoną, lub ciemnofioletową i pokryta jest woskowym nalotem, który chroni owoce przed mikroorganizmami i utratą wilgoci.

Winogrona mają przyjemny aromat i słodki smak. Zawierają bardzo dużą ilość cukrów, głównie w postaci glukozy i fruktozy, co sprawia, że charakteryzują się wysoką wartością energetyczną. W składzie chemicznym winogron ważną pozycję zajmują kwasy organiczne, głównie winowy, jabłkowy i cytrynowy, które nadają kwaskowy smak, ale spełniają także funkcje przeciwutleniaczy. Oprócz tego winogrona bogate są w składniki aromatyczne nadające tym owocom specyficzny smak. Nie należą do produktów szczególnie obfitych w składniki mineralne i witaminy, można w ich przypadku zwrócić co najwyżej uwagę na zawartość potasu i witaminy E. Mimo tego zawierają wiele związków wykazujących pozytywne działanie na organizm człowieka. Czerwone winogrona zawierają likopen – karotenoid chroniący mężczyzn przed nowotworem prostaty, a kobiety przed nowotworem piersi. Winogrona o ciemnych owocach obfitują w związki polifenolowe, a mianowicie kwercetynę i epikatechinę oraz hamujący rozwój nowotworów resweratrol. Związki te mają przede wszystkim działanie przeciwutleniające to znaczy, że są wrogami nowotworów i mogą hamować procesy starzenia się organizmu.

Owoce winogron spożywa się głównie w stanie świeżym jako deserowe. Stanowią również typowy surowiec winiarski, gdyż zawierają odpowiednią ilość kwasów i cukrów, dzięki czemu nie wymagają dodatku tych składników przy wyrobie win wytrawnych. Z winogron produkuje się również soki pitne, kompoty oraz susze – rodzynki.


Autor: Katarzyna Cymmer


Polecamy dietetyczne przepisy:Dieta Truskawkowa Kalkulator Niedoborów Pokarmowych
Sekrety Diety - poradnia dietetyczna
poradnia@sekretydiety.pl
tel. 505-441-521
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie wyrażasz na to zgody zablokuj cookies w swojej przeglądarce.
kowalewski & słabik