Sekrety Diety - pomarańcza - wymiennik owocowy

Pomarańcza - wymiennik owocowy - 50kcal

USŁUGA NIEAKTYWNA

UWAGA! Obecnie diety internetowe nie są obsługiwane

Działalność poradni ogranicza się do prowadzenia szkoleń, pisania tekstów eksperckich, prowadzenia edukacji żywieniowej w kierunku diet wegetariańskich i wegańskich. Założycielkę poradni można odnaleźć w internecie oraz mediach społecznościowych pod nazwą yogahome.pl
Talerz porcji 50kcal
Album Kolorowych Wymienników to niezastąpione narzędzie podczas stosowania diety odchudzającej, które w obrazowy sposób prezentuje kaloryczność wielu produktów spożywczych.

Średnica każdego prezentowanego na zdjęciach talerza wynosi 20cm - jest to typowy "talerz śniadaniowy", zaś sfotografowane szklanki to typowe naczynia o pojemności 250ml.

Zdjęcie porcji - 50kcal

pomarańcza 50kcal

Opis porcji ze zdjęcia - wymiennik

kaloryczność: 50 kcal
masa: 110g
miara domowa: 3/4 sztuki
prozdrowotność: prozdrowotność 3 prozdrowotność 3 prozdrowotność 3 prozdrowotność 3 prozdrowotność 3 
Pomarańcza jest owocem egzotycznym należącym do cytrusów. Wiecznie zielone, nieduże drzewka pomarańczowe rosną w klimacie tropikalnym lub subtropikalnym, głównie w Brazylii, Stanach Zjednoczonych i Chinach. Owoc ten pochodzi ze wschodniej Azji i obecnie jest uprawiany w ponad 100 krajach. Świeże owoce pomarańczy są dostępne w Polsce w ciągu całego roku.

Pomarańcze bogate są w wiele cennych witamin, głównie C i A. Witamina C zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ jej ilość w tym owocu jest znaczna. W porcji 110g (jeden wymiennik) jest aż 55mg tej witaminy. Jest ona naturalnym przeciwutleniaczem, zapobiega procesom starzenia i chorobom nowotworowym, wzmaga detoksykację oraz bierze udział w syntezie hormonów. Pomaga zwalczać wirusy i podnosi odporność organizmu.

Pomarańcze zwierają także spore ilości wapnia. Duża pomarańcza dostarcza ok. 40mg wapnia. Dla porównania, pół szklanki mleka dostarcza ok. 150mg tego pierwiastka. Warto jednak pamiętać, że wapń z mleka jest lepiej przyswajalny.

Pomarańcza bogata jest również w pektyny. Największa ilość pektyn występuje w białej skórce, więc najlepiej jest spożywać pomarańcze wraz z nią. Pektyny, dzięki swoim właściwościom obniżającym poziom „złego cholesterolu” we krwi, działają korzystnie na naczynia krwionośne i układ naczyniowo-sercowy.

Owoce te bogate są w błonnik pokarmowy, który poprawia perystaltykę jelit, odtruwa organizm z toksyn, poprawia metabolizm węglowodanów przez opóźnienie wchłaniania glukozy oraz zmniejsza poziom cholesterolu we krwi.

Świeże pomarańcze spożywa się najczęściej same, jako składnik sałatek i surówek oraz w postaci wyciskanego soku. W postaci kandyzowanej wykorzystywana jest również skórka pomarańczowa.

Przy zakupie należy wybierać pomarańcze ciężkie w stosunku do swojej wielkości, co świadczy o dużej soczystości oraz o zdrowej, nienaruszonej skórce.


Autor: Małgorzata Kabat


Polecamy: Chłodnik pomarańczowy na lato i zimę - 175kcalDieta Truskawkowa Kalkulator Niedoborów Pokarmowych
Sekrety Diety - poradnia dietetyczna
poradnia@sekretydiety.pl
tel. 505-441-521
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie wyrażasz na to zgody zablokuj cookies w swojej przeglądarce.
kowalewski & słabik