8 praktycznych sposobów żeby pić więcej wody

8 praktycznych sposobów żeby pić więcej... wody ;)

Sekrety Diety > Czytelnia > Artykuły > 8 praktycznych sposobów żeby pić więcej... wody ;)

USŁUGA NIEAKTYWNA

UWAGA! Obecnie diety internetowe nie są obsługiwane

Działalność poradni ogranicza się do prowadzenia szkoleń, pisania tekstów eksperckich, prowadzenia edukacji żywieniowej w kierunku diet wegetariańskich i wegańskich. Założycielkę poradni można odnaleźć w internecie oraz mediach społecznościowych pod nazwą yogahome.pl
Woda spełnia w organizmie wiele ważnych funkcji. Przede wszystkim jest głównym składnikiem organizmu i może stanowić od 45 aż do 75% masy naszego ciała, stanowi środowisko dla wszystkich procesów życiowych przebiegających w organizmie, jest niezbędna do prawidłowego przebiegu procesów trawienia.

Nie od dziś wiadomo, że Polacy piją zbyt mało płynów, gdy na zewnątrz robi się cieplej, staje się to szczególnie ważne. Co zrobić aby zwiększyć ilość wypijanych płynów w ciągu dnia nie zmieniając naszego trybu życia. Oto kilka wskazówek.

1. Butelka zawsze pod ręką

 
Pamiętajmy, by zawsze nosić przy sobie małą butelkę z wodą. Nie zajmuje ona dużo miejsca w torebce, a dzięki temu będziemy częściej po nią sięgać popijając od czasu do czasu. W domu również warto mieć butelkę wody mineralnej – skorzystają na tym najbliżsi. Wybierajmy wodę o niskiej zawartości sodu, którego jest za dużo w diecie przeciętnego Polaka.

2. Małe łyki w małych przerwach

 
W pracy na stole ustawmy dużą szklankę z wodą, bo często w natłoku pracy nie mamy czasu nawet, aby zrobić sobie krótką przerwę na szklankę wody czy herbaty. Picie często, ale małymi łykami lepiej zaspokoi pragnienie i pozwoli organizmowi na dobre przyswojenie wypitej wody oraz wpłynie na naszą koncentrację.

3. Liczy się rozmiar

 
Pijmy herbatę w dużych, nawet półlitrowych, kubkach, zazwyczaj wypija się ją do końca ile jej by nie było. Nie ograniczajmy się jednak tylko do kawy czy mocnej czarnej herbaty, ponieważ duże ilości takich płynów, tak samo jak alkohol, odwadniają nasz organizm.

4. Wszystko co dobre szybko znika

 
Szukajmy ulubionych smaków herbat zielonych, czerwonych, owocowych i białych - jeśli coś smakuje, chętnie się po to sięga. Cytryny, limonki, mrożone owoce, listki mięty i inne dodatki, urozmaicą smak wody i zachęcą do picia. W gorące dni trzymajmy napoje w lodówce - będą lepiej smakować.

5. Woda nie tylko w butelce

 
Spożywajmy owoce i warzywa o dużej zawartości wody, szczególnie latem, gdy są one łatwo dostępne (np. pomidory, arbuzy, truskawki).

Nie rezygnujmy z zup, szybkie w przygotowaniu, dają wiele możliwości smakowych i dostarczają wody. W cieplejsze dni sięgnijmy po chłodniki.

6. Nocne pragnienie

 
Zostawiajmy szklankę z wodą na noc przy łóżku, aby mieć ją pod ręką w razie nocnej pobudki oraz tuż po wstaniu. Łyk wody w nocy pomoże nam szybciej ponownie zasnąć, a rano pozwoli lepiej funkcjonować szczególnie na początku dnia.

7. Sportowo nawodnieni

 
Podczas treningów nie pijmy dopiero wtedy, gdy chce nam się pić i wręcz zasycha nam w ustach, tylko dostarczajmy wodę lub jak ktoś woli napoje izotoniczne systematycznie np. podczas pobytu na siłowni czy aerobiku.

8. Zapominasz? Przypominaj!

 
Jeśli kompletnie nie pamiętamy o piciu, ustawiajmy sobie przypomnienia w telefonie, zróbmy odpowiedni napis na pulpicie komputera albo zostawiajmy karteczki z przypomnieniami w różnych miejscach.

To prawda, że pragnienie jest potrzebą fizjologiczną, ale my nauczyliśmy się nie reagować na fizjologię!
 
Niedobory wody w organizmie w granicach 2-3% zmniejszają naszą wydolność fizyczną i umysłową, czyli mówiąc prościej: szybciej się męczymy, nasz organizm jest bardziej podatny na przeziębienia, ciężko jest nam się skupić na pracy, mamy słabszą koncentrację.

Według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) do utrzymania odpowiedniego bilansu wody w organizmie dorosłemu człowiekowi o średnim poziomie aktywności fizycznej w umiarkowanej temperaturze otoczenia potrzebne jest dostarczanie około 2 litrów dla kobiet i 2,5 litra dla mężczyzn płynów w ciągu dnia. Zatem do dzieła!



Dieta Truskawkowa Kalkulator Niedoborów Pokarmowych
Sekrety Diety - poradnia dietetyczna
poradnia@sekretydiety.pl
tel. 505-441-521
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie wyrażasz na to zgody zablokuj cookies w swojej przeglądarce.
kowalewski & słabik