Zaparcia powszechny problem. Artykuł opisujący powszechny problem nieprawidłowości w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego. Przyczyny występowania zaparć i metody walki z nimi.

Zaparcia - powszechny problem

Sekrety Diety > Czytelnia > Artykuły > Zaparcia - powszechny problem

USŁUGA NIEAKTYWNA

UWAGA! Obecnie diety internetowe nie są obsługiwane

Działalność poradni ogranicza się do prowadzenia szkoleń, pisania tekstów eksperckich, prowadzenia edukacji żywieniowej w kierunku diet wegetariańskich i wegańskich. Założycielkę poradni można odnaleźć w internecie oraz mediach społecznościowych pod nazwą yogahome.pl
Dieta obfitująca w żywność wysoko przetworzoną, nieregularne posiłki, jedzenie w biegu, częste wizyty w barach Fast-food, sięganie po białe pieczywo, słodycze, zbyt rzadkie spożywanie warzyw i owoców. Niejednokrotnie tak wygląda dieta dzisiejszego społeczeństwa. Skutek? Problemy z układem pokarmowym, w tym częste problematyczne zaparcia.

Błędy dietetyczne powodem zaparć

Błędy dietetyczne powodem zaparć, przyczyny zaparć
 
Zbyt mała konsumpcja warzyw, owoców, ciemnego pieczywa, pełnoziarnistych makaronów, nasion, orzechów, roślin strączkowych zubaża dietę w błonnik pokarmowy. Błonnik działa jak miotełka sprzątająca jelita, gdy go zabraknie, powstaje nieprzyjemny problem. Jeżeli pijemy zbyt małe ilości wody problem nasila się. Niewielka konsumpcja produktów fermentowanych powoduje zanikanie dobroczynnej flory bakteryjnej jelit, a obecność jej niezbędna jest do prawidłowej ich pracy.

Nie tylko dieta powoduje ten problem

 
Nasze jelita do prawidłowej pracy wymagają mechanicznego wspomagania, słowem, aby dobrze funkcjonowały potrzebują naszej aktywności fizycznej. Gdy cały dzień spędzamy w jednej pozycji na krześle, brak bodźców mechanicznych nie pozwala na prawidłowe transportowanie treści pokarmowej przez jelita. Specjaliści twierdzą również, że na problemy z zaparciami wpływa nieprawidłowa pozycja podczas wypróżniania, gdyż w przeciwieństwie do pozycji kucznej (w kucki), podczas korzystania z muszli klozetowej brak jest nacisku kolan na brzuch. Problem nasila się również gdy zbyt często długo wstrzymujemy się z pójściem do toalety.

Jak pokonać istniejący problem

Jak pokonać problem zaparć
 
Przede wszystkim należy zwiększyć ilości wypijanych płynów oraz spożycie błonnika pokarmowego. Zanim sięgniemy po jego suplementy, lepiej przyjrzeć się swojej diecie. Zamiana pieczywa jasnego na ciemne, częstsze spożywanie grubych kasz, makaronów z pełnego ziarna, codzienne jedzenie pięciu porcji warzyw i owoców, które w sumie powinny ważyć minimum pół kilograma powinno zdziałać cuda. Jeżeli jednak uprzemy się na tabletki błonnika pamiętajmy o popijaniu ich dużą ilością wody, gdyż w innym przypadku skutek może być odwrotny. O ile na rodzaj toalet wpływu nie mamy, to zwiększenie aktywności fizycznej jest jak najbardziej realne i może okazać się bardzo pomocne.

Co dodatkowo pomaga

Owsianka pomaga przy zaparciach Chleb chrupki pomaga przy zaparciach Owoce z pestkami-jeżyny, maliny, pomagają przy zaparciach Przy zaparciach zrezygnuj z palenia
  • Jedzmy regularne posiłki, nie zapominajmy o wypijaniu dużej ilości płynów.


  • Zamiana zwyczajowego śniadania na porcję płatków owsianych, pszennych lub żytnich na mleku lub wodzie poprawi pracę jelit w krótkim czasie.


  • Dodawanie do posiłków otrąb, którymi można posypać kanapkę, jogurt, sałatkę zwiększy spożycie błonnika.


  • Jeżeli problem jest większy pomocna może okazać się suszona śliwka zalana wrzątkiem. Po wystudzeniu wypijmy napój przed śniadaniem. Jeżeli nie mamy naparu ze śliwek chłodna woda lub woda z cytryną wypita przed śniadaniem również przyniesie pozytywny efekt.


  • Włączmy do diety surowe owoce, nie obierajmy ich ze skórki, wybierajmy te z jadalnymi pestkami: maliny, jeżymy, agrest.


  • Zacznijmy ćwiczyć! Szczególnie pomocne są ćwiczenia mięśni brzucha.


  • Rzućmy palenie, dym papierosowy upośledza pracę jelit i tym samym sprzyja zaparciom.


  • Unikajmy kakao, czekolady, kisieli, czerwonego wina, białego pieczywa, słodyczy.

Jeżeli problem trwa zbyt długo

 
Warto zdawać sobie sprawę, że długotrwałe zaparcia mogą być wywołane nieprawidłowościami w kształcie anatomicznym jelita grubego. W takim przypadku konieczna jest wizyta u lekarza.
 
Zobacz naszą dietę "Pokonać zaparcia": dieta na zaparcia



Dieta Truskawkowa Kalkulator Niedoborów Pokarmowych
Sekrety Diety - poradnia dietetyczna
poradnia@sekretydiety.pl
tel. 505-441-521
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie wyrażasz na to zgody zablokuj cookies w swojej przeglądarce.
kowalewski & słabik