Sekrety Diety - 2 posiłki dziennie

Pytanie do dietetyka

Sekrety Diety > Czytelnia > Pytanie do dietetyka > 2 posiłki dziennie

USŁUGA NIEAKTYWNA

UWAGA! Obecnie diety internetowe nie są obsługiwane

Działalność poradni ogranicza się do prowadzenia szkoleń, pisania tekstów eksperckich, prowadzenia edukacji żywieniowej w kierunku diet wegetariańskich i wegańskich. Założycielkę poradni można odnaleźć w internecie oraz mediach społecznościowych pod nazwą yogahome.pl

2 posiłki dziennie

 
Od zawsze jem 2 posiłki dziennie śniadanie i obiadokolację, no i niestety jadam dużo słodyczy. Chciałam trochę schudnąć, więc odstawiłam słodycze, a na moje śniadanie jem dwa serki wiejskie i potem obiadokolację. Czy jak schudnę i nie będę jeść słodyczy, a zacznę znów jeść moje śniadanie jak wcześniej to nie utyję?


Ola


 
Pani Olu,

Na wstępie chciałabym pogratulować Pani odstawienia słodyczy i zamiaru zrezygnowania z nich na dobre. Taka zmiana w Pani jadłospisie przyniesie dużo korzyści zarówno dla unormowania masy ciała, jak i polepszenia koncentracji, kondycji i ogólnie zdrowia. Muszę jednak ostrzec, że jadanie 2 posiłków w ciągu dnia to nie jest najzdrowszy model żywieniowy. Badania pokazują, że osoby, które jadają regularnie 4, 5 razy dziennie mają statystycznie niższą masę ciała niż osoby, których dieta oparta jest na mniejszej liczbie posiłków. W diecie osób dbających o prawidłową masę ciała warto kierować się zasadą by przerwy między posiłkami nie były większe niż 4 godziny, a przy 2 posiłkach jest to praktycznie niemożliwe.

Myślę, że w Pani standardowym jadłospisie słodycze pełniły rolę pomniejszych posiłków i jeżeli teraz nie nauczy się Pani jeść regularnie kilka razy dziennie to po zaprzestaniu diety będzie Pani trudno nie wrócić do nawyku jedzenia słodyczy.

Ponieważ mam mało danych trudno mi ocenić dokładnie Pani obecną dietę, ale zakładając, że na śniadanie jada Pani serek, a obiadokolacja to posiłek wytrawny, od razu zastanawia mnie, czy w Pani diecie pojawiają się owoce? Owoce jedzone jako przekąski mogłyby zwiększyć liczbę posiłków i tym samym poprawić jakość diety. Być może po wprowadzeniu dodatkowych posiłków, w celu utrzymania zadowalającego tempa chudnięcia (0,5-1 kg/tydzień) konieczne będzie zmniejszenie porcji obiadowej.

Podczas odchudzania, stabilizacji oraz w standardowym żywieniu warto kierować się zasadą jak największego urozmaicenia diety. Jeżeli codziennie na śniadanie przez długi czas będzie serwować Pani ten sam produkt, to niezależnie od tego jak bardzo będzie on wartościowy zdrowiej będzie sięgać po różne produkty i serwować różne potrawy. Dlatego polecam bardziej urozmaicić śniadania, np. 3 łyżki musli + owoc + mały jogurt naturalny albo dwie kanapki z serkiem, wędliną drobiową + sałatka z pomidorów i oliwek. Obie propozycje mają kaloryczność bardzo zbliżona do obecnej.

Podczas odchudzania należy stosowanie się do ogólnych zasad zdrowego żywienia, sięgać po wysokiej jakości produkty, unikać żywności wysokoprzetworzonej. Dbać by w diecie pojawiało się pełno ziarno, chude mięsa, ryby, jaja, rośliny strączkowe, wybierać chudy nabiał, wzbogacać dietę zdrowymi tłuszczami z orzechów, pestek, tłustych ryb morskich, do każdego posiłku dodawać warzywa lub owoce, dużo pić, unikać cukru, soli, używek.

No i najważniejsze jeżeli chce Pani uniknąć efektu jojo to zachęcam do skupienia się zarówno na diecie jak i aktywności fizycznej.

dietetyk: Karolina Jaworska


Potrzebujesz skutecznej diety?

Odpowiedzi na pytania internautów
Dieta Truskawkowa Kalkulator Niedoborów Pokarmowych
Sekrety Diety - poradnia dietetyczna
poradnia@sekretydiety.pl
tel. 505-441-521
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie wyrażasz na to zgody zablokuj cookies w swojej przeglądarce.
kowalewski & słabik