Sekrety Diety - Jak się odżywiać, aby przytyć i zwiększyć masę mięśniową?

Pytanie do dietetyka

Sekrety Diety > Czytelnia > Pytanie do dietetyka > Jak się odżywiać, aby przytyć i zwiększyć masę mięśniową?

USŁUGA NIEAKTYWNA

UWAGA! Obecnie diety internetowe nie są obsługiwane

Działalność poradni ogranicza się do prowadzenia szkoleń, pisania tekstów eksperckich, prowadzenia edukacji żywieniowej w kierunku diet wegetariańskich i wegańskich. Założycielkę poradni można odnaleźć w internecie oraz mediach społecznościowych pod nazwą yogahome.pl

Jak się odżywiać, aby przytyć i zwiększyć masę mięśniową?

 
Witam,
Chciałbym zasięgnąć pomocy w przygotowaniu diety zwiększającej masę mięśniową. Jestem ektomorfikiem i nie mogę przytyć, ważę 68kg przy wzroście 184cm. Planuję rozpocząć ćwiczenia na siłowni, aby zwiększyć swoją masę mięśniową a przy okazji w końcu przybrać na wadze. Oto przykładowa dieta:
  • Śniadanie: 200ml mleka, 100g płatków kukurydzianych, 50g owsianych, jajecznica z 3 jaj, owoc
  • 2 śniadanie: 3 kromki chleba żytniego z szynką, herbatniki, 200ml kakao
  • Obiad: 100g kaszy gryczanej (reszta nie zależy ode mnie)
  • Podwieczorek: 100g mintaja, 100g fasolki białej, 150g surówki z marchwi i jabłka
  • Posiłek 5: 200g makaronu, 2 jaja sadzone
  • Posiłek 6 (30 minut przed treningiem): 100g ryżu białego
  • Posiłek 7 (30 minut po treningu): 100g ryżu białego
  • Posiłek 8: 200ml kakao, brokuły, pomidor, fasola szparagowa
  • Kolacja: 200ml mleka, 100g musli, 100g sera topionego pół tłustego
Proszę o korekty.


Grześ


 
Panie Grzegorzu, Z jadłospisu, który Pan przedstawił wynika, że dziennie spożywa Pan sporo ponad 5000kcal. Jest to zdecydowanie zbyt duża wartość energetyczna. Rozumiem, że celem diety jest zwiększenie masy ciała, jednak należy pamiętać, że analogicznie do chudnięcia proces przybierania na wadze też powinien być powolny i stopniowy, dlatego uważam, że kaloryczność nie powinna być aż tak duża. Jeżeli do tej pory, jedząc dziennie tyle kalorii nadal nie widzi Pan wyraźnych zmian masy ciała proponuję zbadać poziomy hormonów tarczycy, być może przybranie na wadze uniemożliwia nadczynność tego gruczołu. Zastanawia mnie też, czy zaprezentowany przez Pana jadłospis jest przykładowy, czy też codziennie jada Pan to samo? W zdrowym żywieniu jedną z podstawowych zasad jest urozmaicenie, dlatego polecam zwiększyć różnorodność posiłków. A może jest to dieta, którą planuje Pan zastosować? W obecnej Pana diecie znajduje się około 3g białka/ 1 kg masy ciała. To bardzo duża wartość, przy której dochodzi już do dość dużego obciążenie nerek. Zawsze, gdy zwiększamy ilość białka w diecie ważnym elementem jest dostateczne nawodnienie organizmu, dlatego proszę nie zapominać o odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia. Problemem jest również nadmierna ilość cholesterolu w posiłkach. W dziennej racji żywieniowej nie powinniśmy przekraczać 300mg tego związku, tym czasem w Pana diecie ta wartość została przekroczona o ponad 1000 jednostek. Proponuję przyjrzeć się swojemu sposobowi żywienia i koniecznie zbadać poziom hormonów tarczycy. Na początek proponuję również zrezygnować z serków topionych, które są mocno przetworzone i zastąpić je twarogami, proszę wybierać chude mięso np. drobiowe, oraz może Pan włączyć do swojej diety również orzechy, które są idealne kiedy chcemy przybrać na wadze ze względu na dużą kaloryczność, wysoką zawartość białka oraz dobry tłuszcz, ale proszę pamiętać, aby mimo wszystko jeść z umiarem.

dietetyk: Karolina Jaworska


Potrzebujesz skutecznej diety?

Odpowiedzi na pytania internautów




Dieta Truskawkowa Kalkulator Niedoborów Pokarmowych
Sekrety Diety - poradnia dietetyczna
poradnia@sekretydiety.pl
tel. 505-441-521
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie wyrażasz na to zgody zablokuj cookies w swojej przeglądarce.
kowalewski & słabik