Sekrety Diety - Dieta wątrobowa, a kofeina

Pytanie do dietetyka

Sekrety Diety > Czytelnia > Pytanie do dietetyka > Dieta wątrobowa, a kofeina

USŁUGA NIEAKTYWNA

UWAGA! Obecnie diety internetowe nie są obsługiwane

Działalność poradni ogranicza się do prowadzenia szkoleń, pisania tekstów eksperckich, prowadzenia edukacji żywieniowej w kierunku diet wegetariańskich i wegańskich. Założycielkę poradni można odnaleźć w internecie oraz mediach społecznościowych pod nazwą yogahome.pl

Dieta wątrobowa, a kofeina

 
Dlaczego w czasie diety wątrobowej nie jest zalecane spożywanie kofeiny? Piję jedną do dwóch kaw dziennie (jedna łyżeczka rozpuszczalnej), lub jedną kawę i herbatę. Czy takie ilości są dopuszczalne? A jak nie to jakie? Czy kofeina w ogóle i w innych postaciach jak guarana jest szkodliwa dla wątroby?


Michał


 
Panie Michale,

Dieta w chorobach wątroby wygląda różnie w zależności od poziomu jej uszkodzenia. W ostrych stanach wygląda nieco inaczej niż w przewlekłych, jednak podstawą zawsze jest oszczędzanie chorego narządu. W chorobach wątroby ograniczamy wszystkie produkty, które muszą być przez nią metabolizowane, a nie są nam potrzebne (tłuszcze nasycone, alkohol, kofeina).
W przypadku metabolizmu kofeiny wątroba odgrywa istotną rolę, jej zadaniem jest przekształcenie kofeiny w paraksantynę, teobrominę i teofilinę. Kofeina zmusza wątrobę do dodatkowej pracy nie dostarczając składników pokarmowych potrzebnych do jej regeneracji.
W przypadku osób zdrowych okres działania kofeiny na organizm wynosi średnio 4 godziny. Jeżeli nasza wątroba nie działa prawidłowo okres ten może się znacznie wydłużyć i będziemy pozostawali pod wpływem kofeiny przez wiele godzin lub nawet dni. Tak długotrwałe narażenie na działanie substancji stymulującej jaką jest kofeina nie będzie korzystnie działało na nasze zdrowie. Jeśli przyjmujemy leki lub suplementy diety istnieje ryzyko ich interakcji z kofeiną, co może mieć trudne do przewidzenia konsekwencje. Chorą wątrobę, która musi na co dzień przetwarzać leki należy oszczędzać.
Co prawda istnieją pewne badania mówiące o korzystnym wpływie kawy na stan wątroby, ale tylko w niektórych jednostkach chorobowych i nie jest udowodnione, które składniki kawy (kofeina czy inne) są za to odpowiedzialne, dlatego polecam powściągliwość w jej spożywaniu.
Kofeina jest obecna w różnych napojach: herbacie, kawie, kakao, coli, energy drinkach w różnych ilościach. Radzę wybierać te o niższej jej zawartości. Coli i energy drinków nie polecam w ogóle. Nie ma też jednoznacznej odpowiedzi ile mg kofeiny można spożyć bezpiecznie w ciągu dnia w przypadku chorób wątroby, bo jest to uzależnione od jej kondycji. W stanach ostrych i przy mocno uszkodzonej wątrobie należałoby wykluczyć kofeinę, natomiast w pozostałych przypadkach rozsądne ilości (zielona herbata, słaba herbata czarna, okazjonalna kawa) nie muszą być eliminowane.

dietetyk: Karolina Jaworska


Potrzebujesz skutecznej diety?

Odpowiedzi na pytania internautów




Dieta Truskawkowa Kalkulator Niedoborów Pokarmowych
Sekrety Diety - poradnia dietetyczna
poradnia@sekretydiety.pl
tel. 505-441-521
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie wyrażasz na to zgody zablokuj cookies w swojej przeglądarce.
kowalewski & słabik