Sekrety Diety - BMI a siatki centylowe

Pytanie do dietetyka

Sekrety Diety > Czytelnia > Pytanie do dietetyka > BMI a siatki centylowe

USŁUGA NIEAKTYWNA

UWAGA! Obecnie diety internetowe nie są obsługiwane

Działalność poradni ogranicza się do prowadzenia szkoleń, pisania tekstów eksperckich, prowadzenia edukacji żywieniowej w kierunku diet wegetariańskich i wegańskich. Założycielkę poradni można odnaleźć w internecie oraz mediach społecznościowych pod nazwą yogahome.pl

BMI a siatki centylowe

 
Jak sprawdzić, czy BMI mojego dziecka jest normie?


Maria


 
Aby sprawdzić czy masa ciała dorosłego jest w normie należy obliczyć wskaźnik BMI, czyli stosunek masy w kilogramach do kwadratu wzrostu w metrach. Wynik między 20 a 25 oznacza środek normy dla osoby dorosłej.

W przypadku dzieci i młodzieży sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Normy rozwoju dzieciaków uwzględniają również wiek, a sprawdzenie prawidłowości rozwoju dziecka polega na porównaniu jego wyników z całą populacją dzieci w tym samym wieku. Zakłada się, że jeśli dziecko mieści się w grupie 70% środkowych wyników to jego rozwój przebiega prawidłowo. Aby to sprawdzić należy użyć siatek centylowych. Wystarczy obliczyć BMI dziecka i znać jego wiek. Mając te dane odczytać punkt na siatce dla odpowiedniego przedziału wiekowego i sprawdzić czy znajduje się w środkowym przedziale.

Warto wiedzieć, że badania WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) prowadzone w różnych rejonach świata wykazały, że dzieci w wieku 0-5 lat wychowujące się w dobrych warunkach rozwijają się podobnie, niezależnie od regionu, grupy etnicznej czy społeczno-ekonomicznej. Siatki centylowe utworzone na podstawie badań WHO pokryły się również z danymi z Polski.

Zobacz siatki centylowe: http://www.sekretydiety.pl/czytelnia/siatki_centylowe/

dietetyk: Karolina Jaworska


Potrzebujesz skutecznej diety?

Odpowiedzi na pytania internautów
Dieta Truskawkowa Kalkulator Niedoborów Pokarmowych
Sekrety Diety - poradnia dietetyczna
poradnia@sekretydiety.pl
tel. 505-441-521
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie wyrażasz na to zgody zablokuj cookies w swojej przeglądarce.
kowalewski & słabik