Sekrety Diety - Czy dieta proteinowa Dukana jest skuteczna?

Pytanie do dietetyka

Sekrety Diety > Czytelnia > Pytanie do dietetyka > Czy dieta proteinowa Dukana jest skuteczna?

REKLAMA:

Czy dieta proteinowa Dukana jest skuteczna?

 
Czy popularna teraz dieta proteinowa jest bezpieczna i skuteczna? Na jakiej zasadzie działa?


Łucja


 
Skuteczność diety proteinowej jest widoczna w pierwszym okresie jej stosowania, jednak po jej zakończeniu kilogramy wracają. Przyczyna? Dieta proteinowa nie uczy prawidłowych nawyków żywieniowych, zaś szybka utrata kilogramów w pierwszym okresie spowodowana jest odwodnieniem i utratą glikogenu mięśniowego.
W każdej diecie ograniczającej spożycie całych grup produktów spożywczych może dochodzić do występowania niedoborów pokarmowych, zaś zwiększone spożycie innych grup do powstawania niebezpiecznych nadmiarów.
Mechanizm chudnięcia jest prosty. Organizm obciążony nadmiarem produktów białkowych traci apetyt. W diecie Dukana w fazie 1 nie możemy jeść produktów innych niż białkowe, na białko z kolei nie mamy już ochoty. W efekcie dieta po prostu staje się ubogoenergetyczna. "Męczony" organizm traci chęć na jedzenie. Do tego duże ilości białek rozkręcają metabolizm i każą organizmowi wydatkować więcej energii. Jednak jedzenie tak dużych ilości białka nie jest bezpieczne.
Ciężkostrawne białko długo zalega w naszym przewodzie pokarmowym, prowadzi do procesów gnilnych i może powodować bardzo poważne zaparcia. Duże ilości białka w diecie proteinowej mocno obciążają nerki, zaburzają równowagę kwasowo zasadową organizmu. Dieta może przyspieszać proces zmian miażdżycowych oraz zwiększać utratę wapnia z kości. Niedobór węglowodanów w pierwszej i drugiej fazie może prowadzić do zmniejszonej koncentracji, bólów głowy, problemów żołądkowo-jelitowych.
Zamiast próbowania modnych diet, takich jak proteinowa dieta Dukana, polecam zastosowanie diety opartej na zasadach zdrowego żywienia.

dietetyk: Karolina Jaworska


Chcesz zdrowo się odżywiać?

Dietetyk odpowiada online - jednorazowa konsultacja w cenie:  20 zł

 
Masz wątpliwości dotyczące zdrowego żywienia, diety, odchudzania? Nurtują Cię pytania dotyczące produktów spożywczych? Zadaj pytanie naszemu dietetykowi! Odpowiedź otrzymasz na swój e-mail, a najciekawsze pytania umieścimy na tej stronie.

Dietetyk Karolina Jaworska
mgr inż. Karolina Jaworska
Temat:
Pytanie:
Imię:
E-mail (na ten adres dietetyk prześle odpowiedź):
E-mail (podaj ponownie w celu sprawdzenia):
Wpisz rozwiązanie:
2 + 9 =
Zamawiam odpowiedź na pytanie do dietetyka w cenie 20 zł. Oświadczam, że podany adres e-mail jest prawidłowy. Rozumiem, że odpowiedź zostanie przesłana na ten adres w ciągu 3 dni po zaksięgowaniu wpłaty.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu przesłania odpowiedzi na pytanie oraz przesyłania informacji o aktualnościach na stronie Sekrety Diety.Akceptujemy płatności Odpowiedź na pytanie wysyłamy na podany adres e-mail. Najciekawsze pytania po moderacji umieszczamy na tej stronie. Zapraszamy!

Odpowiedzi na pytania internautów

Dietetyk Warszawa
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie wyrażasz na to zgody zablokuj cookies w swojej przeglądarce.
kowalewski & słabik