Sekrety Diety - Czy mogę pić kakao zamiast śniadania?

Pytanie do dietetyka

Sekrety Diety > Czytelnia > Pytanie do dietetyka > Czy mogę pić kakao zamiast śniadania?

USŁUGA NIEAKTYWNA

UWAGA! Obecnie diety internetowe nie są obsługiwane

Działalność poradni ogranicza się do prowadzenia szkoleń, pisania tekstów eksperckich, prowadzenia edukacji żywieniowej w kierunku diet wegetariańskich i wegańskich. Założycielkę poradni można odnaleźć w internecie oraz mediach społecznościowych pod nazwą yogahome.pl

Czy mogę pić kakao zamiast śniadania?

 
Witam! Mam problem, nie potrafię jeść śniadań, zamiast śniadania pije szklankę kakao, potem koło 11-12 jem następny posiłek. Dodam że nie jem późnych kolacji około 18-19. Po prostu rano nie potrafię jeść. Czy picie kakao może mi zaszkodzić?


Ewa


 
Pani Ewo,

Zadała Pani pytanie, które jasno pokazuje, że tak naprawdę jest Pani świadoma tego, że śniadanie to ważny posiłek, z którego nie powinniśmy rezygnować. Odpowiedź na Pani pytanie wcale nie jest takie proste, ponieważ dużo zależy od szczegółów.

Z jednej strony potrafię wyobrazić sobie model żywieniowy, w którym wstaje Pani dość późno, załóżmy, że około godziny 9:00 wypija dużą porcję mleka z łyżką naturalnego kakao i miodem, następnie idzie na trening, a zaraz po nim zjada pełnowartościowe śniadanie. Taki schemat choć odbiegający od klasyki mógłby być rozwiązaniem dla osób, które mają problem z treningiem z pełnym żołądkiem.

Z drugiej strony, jeżeli wstaje Pani o 6:00, wypija napój o smaku kakao rozrabiany w wodzie z niewielkim dodatkiem mleka, potem praca, może kawa, a pierwszy posiłek o 12:00, czyli 6 godzin po wstaniu to zupełnie nie mogę zaaprobować takiego postępowania.

Podałam dwa skrajne przypadki i musi Pani spróbować w jakiś sposób przypisać swoją sytuację do któregoś przykładu lub umiejscowić ją po środku.

Odpowiadając na Pani pytanie czuję się w obowiązku podpowiedzieć co może być powodem, że tak trudno zjeść Pani śniadanie. Wspomniała Pani, że nie przejada się na wieczór, ale może warto jednak przyjrzeć się kaloryczności kolacji? Może to niewielki objętościowo posiłek, lecz obfity energetycznie. Może jest ona zbyt ciężkostrawna i to powoduje niechęć do jedzenia rano?
Czy pija Pani kawę? Kofeina powoduje, że nasze naturalne poczucie głodu zanika. W ten sam sposób działać może cola, napoje energetyczne, jak również stres, który może skutecznie hamować nasze łaknienie.
Kolejna sprawa to kwestia nawyków. Codziennie przed snem myjemy zęby, trudno nam bez tego zasnąć, a przed oglądaniem serialu już nie. Takie, a nie inne postępowanie jest wynikiem wyuczonego działania, które powtarzane latami stało się nawykiem. Nawykiem może być wszystko, mechaniczne zamykanie drzwi po wyjściu z domu, włączanie radia przy prasowaniu lub niejedzenie śniadania.

Kakao z powodzeniem może być dobrą częścią pełnowartościowego śniadania, ale to tej pełnowartościowości brakuje źródła węglowodanów złożonych, które dostarczą energii, pobudzą metabolizm, zasilą mózg, większej ilości białka, które jako budulec naszego ciała powinno znajdować się we wszystkich głównych posiłkach oraz warzyw lub owoców, które dostarczą na start dnia dużą porcję witamin i składników mineralnych.

dietetyk: Karolina Jaworska


Potrzebujesz skutecznej diety?

Odpowiedzi na pytania internautów
Dieta Truskawkowa Kalkulator Niedoborów Pokarmowych
Sekrety Diety - poradnia dietetyczna
poradnia@sekretydiety.pl
tel. 505-441-521
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie wyrażasz na to zgody zablokuj cookies w swojej przeglądarce.
kowalewski & słabik