Sekrety Diety - Dieta 1400 kcal, 104g białka

Pytanie do dietetyka

Sekrety Diety > Czytelnia > Pytanie do dietetyka > Dieta 1400 kcal, 104g białka

USŁUGA NIEAKTYWNA

UWAGA! Obecnie diety internetowe nie są obsługiwane

Działalność poradni ogranicza się do prowadzenia szkoleń, pisania tekstów eksperckich, prowadzenia edukacji żywieniowej w kierunku diet wegetariańskich i wegańskich. Założycielkę poradni można odnaleźć w internecie oraz mediach społecznościowych pod nazwą yogahome.pl

Dieta 1400 kcal, 104g białka

 
Witam, jakiś czas temu na diecie Dukana schudłam 28kg, w kolejnym roku przytyłam 8kg. Ostatnio dowiedziałam się, że powinnam spożywać 1400 kcal i 104g białka dziennie, by schudnąć. Ważę 85kg przy wzroście 165cm, mam 41 lat i prowadzę siedzący tryb życia. Dziś ze strachu przed przytyciem jadam niewiele prócz produktów białkowych, martwię się, że racjonalne żywienie i 5 posiłków spowoduje, że przytyję. Mam ogromny problem z ułożeniem sobie diety.


Katarzyna


 
Pani Katarzyno,

Na dzień dzisiejszy Pani zapotrzebowanie energetyczne wynosi około 2200 kcal lub nieco mniej, gdyż dieta, jaką przechodziła Pani jakiś czas temu, mogła zmniejszyć poziom przemian metabolicznych w Pani organizmie. Dieta 1400 kcal, o którą Pani pyta powinna powodować spadek masy ciała około 0,8 kg/tydzień. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że w diecie nie chodzi wyłącznie o liczbę kalorii i białka, lecz o szereg składników pokarmowych, bez których nasz organizm sobie nie jest w stanie poradzić. Obawa przed zwiększeniem liczby posiłków jest nieuzasadniona. Istnieje taki mechanizm w organizmie ludzkim, który powoduje, że przy większej liczbie posiłków na dzień mamy większą tendencję do odkładania masy mięśniowe, a nie tłuszczowej. W przypadku diet odchudzających większa liczba posiłków wiąże się z mniejszą ich kalorycznością, tak by bilans energetyczny był ujemny i pozwalał chudnąć.

Muszę przestrzec, że jeżeli na dzień dzisiejszy jada Pani tylko produkty białkowe, może to w perspektywie czasu odbić się na kondycji organizmu. Mogą pojawić się niedobory pokarmowe, spowolniony pasaż jelitowy może przyczynić się do powstawania zaparć, a nadmiar białka niekorzystnie zakwasi ustrój.

Ponieważ zmaga się Pani z problemem nadmiernej wagi już jakiś czas, bardzo mocno zachęcam do zwiększenia aktywności fizycznej. Jest ona nieodłącznym elementem utrzymania zmniejszonej wagi. Wpływ ruchu ponadto jest również korzystny z punktu widzenia ogólnego stanu zdrowia.

Przykładowy jadłospis na 1400 kcal i około 105g białka wygląda w ten sposób:

Śniadanie: twarożek ze szczypiorkiem (250g), kromka pieczywa (45g), pomarańcza (110g)
2 Śniadanie: duży sok warzywny (500g), jabłko (220)
Obiad: pół torebki kaszy gryczanej (50g), pieczony indyk (180g) z warzywami (300g)
Podwieczorek: garstka migdałów (18g)
Kolacja: Kanapka (45g) z łososiem (20g), mizeria z jogurtem (300g)


Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług dietetyka, który ułoży jadłospis dokładnie pod Pani potrzeby i preferencje.

dietetyk: Karolina Jaworska


Potrzebujesz skutecznej diety?

Odpowiedzi na pytania internautów
Dieta Truskawkowa Kalkulator Niedoborów Pokarmowych
Sekrety Diety - poradnia dietetyczna
poradnia@sekretydiety.pl
tel. 505-441-521
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie wyrażasz na to zgody zablokuj cookies w swojej przeglądarce.
kowalewski & słabik