Sekrety Diety - Jak uzupełnić niedobory żelaza?

Pytanie do dietetyka

Sekrety Diety > Czytelnia > Pytanie do dietetyka > Jak uzupełnić niedobory żelaza?

USŁUGA NIEAKTYWNA

UWAGA! Obecnie diety internetowe nie są obsługiwane

Działalność poradni ogranicza się do prowadzenia szkoleń, pisania tekstów eksperckich, prowadzenia edukacji żywieniowej w kierunku diet wegetariańskich i wegańskich. Założycielkę poradni można odnaleźć w internecie oraz mediach społecznościowych pod nazwą yogahome.pl

Jak uzupełnić niedobory żelaza?

 
Jestem po znacznej resekcji jelita grubego z powodu raka (pozostał odcinek 20 cm), przy tym przyśpieszony znacznie pasaż jelitowy i łatwo tracę żelazo, magnez. W jaki sposób można szybko w codziennej diecie uzupełniać niedobór żelaza i także innych makro i mikroelementów?


Ola


 
Produkty bogate w łatwo przyswajalne żelazo to chude czerwone mięso, wątróbka, żółtka jaja. Jego wchłanianie zwiększa witamina C, więc do posiłków z udziałem wspomnianych produktów warto dodawać warzywa lub owoce, zaś unikać picia mocnej herbaty i kawy (zmniejszają wchłanianie). Dużo magnezu znajdziemy w pełnoziarnistych produktach zbożowych, kaszy gryczanej, orzechach. W Pani przypadku lepiej unikać nadmiaru błonnika pokarmowego, który raz, że przyspiesza już i tak szybki pasaż jelitowy, a dwa zmniejsza przyswajalność wielu składników mineralnych i witamin. By dostarczyć organizmowi jak najwięcej składników odżywczych ważne by przestrzegać podstawowych zasad zdrowej diety, jadać mniej, a częściej, unikać produktów bezwartościowych, dostarczających tak zwanych pustych kalorii. Oprócz dbania o prawidłową i bogatą w składniki odżywcze dietę polecam stałą kontrolę lekarską, ponieważ w przypadku resekcji jelita może okazać się niemożliwe dostarczenie wszystkich niezbędnych składników z dietą i konieczne będzie włączenie do diety suplementów.

dietetyk: Karolina Jaworska


Potrzebujesz skutecznej diety?

Odpowiedzi na pytania internautów
Dieta Truskawkowa Kalkulator Niedoborów Pokarmowych
Sekrety Diety - poradnia dietetyczna
poradnia@sekretydiety.pl
tel. 505-441-521
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie wyrażasz na to zgody zablokuj cookies w swojej przeglądarce.
kowalewski & słabik