Sekrety Diety - Nie mogę schudnąć.

Pytanie do dietetyka

Sekrety Diety > Czytelnia > Pytanie do dietetyka > Nie mogę schudnąć.

USŁUGA NIEAKTYWNA

UWAGA! Obecnie diety internetowe nie są obsługiwane

Działalność poradni ogranicza się do prowadzenia szkoleń, pisania tekstów eksperckich, prowadzenia edukacji żywieniowej w kierunku diet wegetariańskich i wegańskich. Założycielkę poradni można odnaleźć w internecie oraz mediach społecznościowych pod nazwą yogahome.pl

Nie mogę schudnąć.

 
Witam.
Chciałabym schudnąć 10 kilo. Ważę 69 mam 174cm wzrostu i 30 lat. Stosowałam różne diety ale od roku odżywiam się zdrowo przy pomocy jadłospisów od dietetyka. Jem na poziomie 1200-1600 kalorii. Ćwiczę 5x w tygodniu callanetics po 45 minut. Miałam słaby metabolizm, wiec 1500-1600 to kaloryczność od której zaczynałam rok temu, teraz jem 1300-1400. Co zrobić żeby schudnąć? mniej kalorii?


Izabela


 
Pani Izabelo,

Pani BMI wskazuje na prawidłową wagę, co od razu warto podkreślić. Pani wymarzona waga, o której wspomina Pani, stanowi dolną granicę normy (BMI=19,5). Jeżeli przeliczmy Pani zapotrzebowanie energetyczne wyjdzie nam około 2100 kcal (zakładając, że treningi nie są bardzo intensywne) do 2500kcal (przy wysiłku intensywnym). Jeżeli pomimo stosowania diety 1400kcal nie widzi Pani spadku wagi należy doszukiwać się błędów w stosowanym przez Panią jadłospisie, problemach metabolicznych, np niedoczynności tarczycy lub isulinooporności lub zmianie składu ciała (mniej tłuszczu, więcej mięśni, przy jednoczesnym braku zmiany wagi).

Na pewno dobrym pomysłem jest zrobienia podstawowych badań kontrolnych w tym należy skontrolować tarczycę, która odpowiedzialna jest za nasz metabolizm.

Czy podczas odchudzania monitoruje Pani skład ciała? Być może trening połączony z dobrą dietą powoduje wzrost masy mięśniowej (co jest bardzo korzystnym zjawiskiem) i tym samym nie widzi Pani zmiany masy ciała?

Warto się przyjrzeć czy nie popełnia Pani błędów w określeniu wielkości porcji, może nieświadomie dokłada Pani jakieś kalorie (np. miód w herbacie, kawa inka, produkty mleczne o wyższym poziomie tłuszczu niż te zaplanowane w diecie)?

Wspomina Pani o niskim metabolizmie. Najlepszym boosterem metabolizmu jest ruch. To świetnie, że trenuje Pani systematycznie. Warto wiedzieć, że dobry trening powinien cechować ciągły wzrost poziomu obciążenia treningowego. Nasze ciało ma możliwości adaptacyjne i zdrowy, dobrze odżywiony organizm szybko przystosuje się do określonego poziomu intensywności. Jeżeli daną aktywność wykonujemy od dłuższego czasu nasze ciało przystosowuje się do konkretnego ruchu i nie zużywa już tylu kalorii na jej wykonanie niż początkowo. W takim wypadku dobrym pomysłem byłoby wprowadzenie zmian w treningu.

Duża dawka ruchu będzie działała na Pani korzyść dlatego zachęcam do przykładania się na treningach i szukania większej aktywności w codziennym życiu.

dietetyk: Karolina Jaworska


Potrzebujesz skutecznej diety?

Odpowiedzi na pytania internautów
Dieta Truskawkowa Kalkulator Niedoborów Pokarmowych
Sekrety Diety - poradnia dietetyczna
poradnia@sekretydiety.pl
tel. 505-441-521
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie wyrażasz na to zgody zablokuj cookies w swojej przeglądarce.
kowalewski & słabik