Sekrety Diety - Schudłam 20kg, jak utrzymać moją wagę?

Pytanie do dietetyka

Sekrety Diety > Czytelnia > Pytanie do dietetyka > Schudłam 20kg, jak utrzymać moją wagę?

USŁUGA NIEAKTYWNA

UWAGA! Obecnie diety internetowe nie są obsługiwane

Działalność poradni ogranicza się do prowadzenia szkoleń, pisania tekstów eksperckich, prowadzenia edukacji żywieniowej w kierunku diet wegetariańskich i wegańskich. Założycielkę poradni można odnaleźć w internecie oraz mediach społecznościowych pod nazwą yogahome.pl

Schudłam 20kg, jak utrzymać moją wagę?

 
Mam dwadzieścia lat i rok temu w skończyłam się odchudzać. Na diecie schudłam 20 kg i do tej pory utrzymuje stała wagę 56kg. Mimo tego, że nie przytyłam po zakończeniu diety, cały czas się obawiam efektu jojo i nie mogę pozbyć się tego przeświadczenia. Nie jem w dalszym ciągu potraw smażonych, fast-foodow, białego pieczywa, wszelkiego rodzaju podrobów, serów żółtych, ziemniaków, nie pije gazowanych i słodzonych napojów, a mimo to boje się ze przytyję. Jem słodycze, ale niezbyt często i w małych ilościach. Chciałabym zapytać, jaką dawkę słodyczy proponuje Pani, aby nie przytyć, ale tez nie odmawiać sobie cały czas wszystkiego?


Angela


 
Osiągnęła Pani bardzo ładny wynik i udało się Pani go utrzymać. Brawo! Obawa przed ponownych przytyciem powoduje, że odżywia się Pani w sposób, który należy pochwalić. Niezależnie od tego czy próbujemy schudnąć, utrzymać wagę, zdrowo się odżywiać, czy nawet przytyć powinniśmy unikać ciężkich smażonych potraw, barów fast-food, słodyczy, czy słodzonych napojów gazowanych. Nie proponuję Pani zmiany obecnych nawyków żywieniowych, gdyż pomogą one utrzymać Pani organizm w zdrowiu przez długie lata. Jedzenie ciast, ciasteczek, picie słodzonych napojów czy inne "grzechy żywieniowe" są dopuszczalne, jednak proszę traktować je jako wyjątki. Powiedzmy raz w tygodniu możemy pozwolić sobie coś nieprzepisowego, jednak nie w dużych ilościach (150g ciasta z cukierni to aż około 500 kcal!!). Warto jednak zmienić myślenie i zamiast tradycyjnych ciast (biała mąka, masło, margaryna, olej, cukier, żółtka jaj) poeksperymentować w kuchni z deserami dietetycznymi (mrożone truskawki z jogurtem naturalnym i chrupkim musli, ciastka z mąki pełnoziarnistej z musem ze świeżych malin, serowe galaretki z borówkami). Tego typu desery mogą bez obaw pojawiać się w naszym menu.

Suszone banany jak najbardziej mogą pojawiać się w naszej diecie, są jednak mocno kaloryczne, więc nie możemy przesadzić z ich ilością. Kaloryczność suszonych owoców można sprawdzić i porównać w naszym albumie.

Kaszki (również te dla dzieci) mogą pojawiać się w naszej diecie, warto jednak zawsze zmniejszać ich gęstość energetyczną poprzez dokładanie do nich świeżych owoców.

Jeżeli jada Pani obecnie 1500 kcal, a waga utrzymuje się na stałym poziomie, to rozwiązaniem, żeby móc więcej jeść i nie przytyć jest zwiększenie aktywności fizycznej. Taki sposób pobudzenia metabolizmu zwiększy wydatki energetyczne Pani organizmu, przyczyni się do zwiększenia beztłuszczowej masy ciała, poprawi proporcje sylwetki, doda Pani energii i poprawi zdrowie.

dietetyk: Karolina Jaworska


Potrzebujesz skutecznej diety?

Odpowiedzi na pytania internautów
Dieta Truskawkowa Kalkulator Niedoborów Pokarmowych
Sekrety Diety - poradnia dietetyczna
poradnia@sekretydiety.pl
tel. 505-441-521
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie wyrażasz na to zgody zablokuj cookies w swojej przeglądarce.
kowalewski & słabik