Sekrety Diety - Suplementy błonnika pokarmowego

Pytanie do dietetyka

Sekrety Diety > Czytelnia > Pytanie do dietetyka > Suplementy błonnika pokarmowego

Suplementy błonnika pokarmowego

 
Czy stosowanie suplementów błonnika jest bezpieczne?


Ela


 
Suplementy błonnika pomagają zmniejszać uczucie głodu, wchłaniają nadmiar tłuszczu, cholesterolu, przyspieszają perystaltykę jelit przez co zapobiegają zaparciom i ułatwiają utrzymanie diety ubogoenergetycznej. Niestety mają też inne, niepożądane właściwości. Błonnik pokarmowy potrafi w naszym przewodzie pokarmowym wiązać zarówno nadmiar tłuszczu, jak i inne, wartościowe składniki naszej diety, takie jak witaminy, składniki mineralne, antyoksydanty. Jest to szczególnie niebezpieczne zjawisko, podczas gdy spożywamy niskoodżywczą dietę wspomaganą suplementami błonnika. W takim przypadku dieta staje się jeszcze niżej odżywcza i w konsekwencji prowadzi do niedożywienia. Tego typu niedożywienie może pojawić się u osób których waga wskazuje na nadwagę lub otyłość.

Osoby które sięgają po suplementy błonnikowe koniecznie powinny zwiększyć spożycie płynów. Niestety nie zawsze pamiętamy o tym, a w przypadku zaniedbania mogą pojawić się problemy trawienne, zaparcia i wzdęcia, które niejednokrotnie wymagają leczenia.

Należy pamiętać, że owoce i warzywa, pełnoziarniste pieczywo, kasze, ciemny ryż, orzechy są również bardzo bogate w błonnik pokarmowy. Dlatego jeżeli wprowadzimy odpowiednie produkty będziemy przestrzegali zasad zdrowego żywienia, suplementy będą zbędne, a my będziemy cieszyć się zdrowiem bez ryzyka niedoborów pokarmowych i innych negatywnych konsekwencji.

dietetyk: Karolina Jaworska


Potrzebujesz skutecznej diety?

Odpowiedzi na pytania internautów

Dietetyk Warszawa
Sekrety Diety - poradnia dietetyczna
Koszykowa 59 lok.35, Warszawa
tel. 505-441-521
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie wyrażasz na to zgody zablokuj cookies w swojej przeglądarce.
kowalewski & słabik