Sekrety Diety - Suplementy błonnika pokarmowego

Pytanie do dietetyka

Sekrety Diety > Czytelnia > Pytanie do dietetyka > Suplementy błonnika pokarmowego

USŁUGA NIEAKTYWNA

UWAGA! Obecnie diety internetowe nie są obsługiwane

Działalność poradni ogranicza się do prowadzenia szkoleń, pisania tekstów eksperckich, prowadzenia edukacji żywieniowej w kierunku diet wegetariańskich i wegańskich. Założycielkę poradni można odnaleźć w internecie oraz mediach społecznościowych pod nazwą yogahome.pl

Suplementy błonnika pokarmowego

 
Czy stosowanie suplementów błonnika jest bezpieczne?


Ela


 
Suplementy błonnika pomagają zmniejszać uczucie głodu, wchłaniają nadmiar tłuszczu, cholesterolu, przyspieszają perystaltykę jelit przez co zapobiegają zaparciom i ułatwiają utrzymanie diety ubogoenergetycznej. Niestety mają też inne, niepożądane właściwości. Błonnik pokarmowy potrafi w naszym przewodzie pokarmowym wiązać zarówno nadmiar tłuszczu, jak i inne, wartościowe składniki naszej diety, takie jak witaminy, składniki mineralne, antyoksydanty. Jest to szczególnie niebezpieczne zjawisko, podczas gdy spożywamy niskoodżywczą dietę wspomaganą suplementami błonnika. W takim przypadku dieta staje się jeszcze niżej odżywcza i w konsekwencji prowadzi do niedożywienia. Tego typu niedożywienie może pojawić się u osób których waga wskazuje na nadwagę lub otyłość.

Osoby które sięgają po suplementy błonnikowe koniecznie powinny zwiększyć spożycie płynów. Niestety nie zawsze pamiętamy o tym, a w przypadku zaniedbania mogą pojawić się problemy trawienne, zaparcia i wzdęcia, które niejednokrotnie wymagają leczenia.

Należy pamiętać, że owoce i warzywa, pełnoziarniste pieczywo, kasze, ciemny ryż, orzechy są również bardzo bogate w błonnik pokarmowy. Dlatego jeżeli wprowadzimy odpowiednie produkty będziemy przestrzegali zasad zdrowego żywienia, suplementy będą zbędne, a my będziemy cieszyć się zdrowiem bez ryzyka niedoborów pokarmowych i innych negatywnych konsekwencji.

dietetyk: Karolina Jaworska


Potrzebujesz skutecznej diety?

Odpowiedzi na pytania internautów
Dieta Truskawkowa Kalkulator Niedoborów Pokarmowych
Sekrety Diety - poradnia dietetyczna
poradnia@sekretydiety.pl
tel. 505-441-521
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie wyrażasz na to zgody zablokuj cookies w swojej przeglądarce.
kowalewski & słabik