Sekrety Diety - orzechy brazylijskie - wymiennik tłuszczowy

Orzechy brazylijskie - wymiennik tłuszczowy - 50kcal

USŁUGA NIEAKTYWNA

UWAGA! Obecnie diety internetowe nie są obsługiwane

Działalność poradni ogranicza się do prowadzenia szkoleń, pisania tekstów eksperckich, prowadzenia edukacji żywieniowej w kierunku diet wegetariańskich i wegańskich. Założycielkę poradni można odnaleźć w internecie oraz mediach społecznościowych pod nazwą yogahome.pl
Talerz porcji 50kcal
Album Kolorowych Wymienników to niezastąpione narzędzie podczas stosowania diety odchudzającej, które w obrazowy sposób prezentuje kaloryczność wielu produktów spożywczych.

Średnica każdego prezentowanego na zdjęciach talerza wynosi 20cm - jest to typowy "talerz śniadaniowy", zaś sfotografowane szklanki to typowe naczynia o pojemności 250ml.

Zdjęcie porcji - 50kcal

orzechy brazylijskie 50kcal

Opis porcji ze zdjęcia - wymiennik

kaloryczność: 50 kcal
masa: 8g
miara domowa: 2 sztuki
prozdrowotność: prozdrowotność 4 prozdrowotność 4 prozdrowotność 4 prozdrowotność 4 prozdrowotność 4 
Orzech brazylijski (inaczej orzesznica wyniosła) jak sama nazwa mówi, pochodzi z Brazylii, gdzie rośnie dziko w dorzeczach Amazonki. Jak dotąd jest gatunkiem niewystępującym w uprawie, a całe światowe zbiory pochodzą z dziko rosnących drzew, czego powodem jest wysoka cena tych orzechów.

Częścią jadalną orzecha brazylijskiego jest białe nasienie okryte cienką, brązową skórką, zawarte w owocu o masie dochodzącej nawet do 3kg. Smak orzechów zbliżony jest do smaku słodkich migdałów.

Orzechy brazylijskie jak inne produkty tej grupy odznaczają się wysoką zawartością tłuszczu, który w blisko 70% składa się z nienasyconych kwasów tłuszczowych. Związki te umożliwiają prawidłową pracę układu krwionośnego, zapobiega miażdżycy i zabezpieczając nasze serce przed zawałem, ale także pozytywnie wpływają na układ nerwowy także dzięki obecności w nich wapnia, potasu czy magnezu.

Z orzechów tych wyrabia się olej jadalny, doskonały do przyrządzania sosów i sałatek. Same orzechy wykorzystywane są jako składnik deserów, mogą być też podawane z serami jako przystawka, znajdują także zastosowanie w przemyśle cukierniczym (wypieki, słodycze). Orzechowych słodyczy nie polecamy diabetykom, jednak same orzechy ze względu na niski indeks glikemiczny mogą być przez nich spożywane.


Autor: Katarzyna Cymmer



Dieta Truskawkowa Kalkulator Niedoborów Pokarmowych
Sekrety Diety - poradnia dietetyczna
poradnia@sekretydiety.pl
tel. 505-441-521
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie wyrażasz na to zgody zablokuj cookies w swojej przeglądarce.
kowalewski & słabik