Śledź należy do ryb o ciemnym i tłustym mięsie z gatunku Clupea. Jest cennym źródłem zdrowego tłuszczu (1-10%) ponieważ zawiera rozpuszczalne w nim witaminy: A, D, E oraz kwasy tłuszczowe omega3 oraz omega6. Śledź bogaty jest w selen, fosfor, żelazo oraz jod, a także witaminy z grupy B. Dzięki wymienionym składnikom spożywanie tej ryby ma pozytywny wpływ na pracę układu nerwowego, pamięć i koncentrację oraz stan skóry. Ponadto regularne jedzenie tego typu mięsa obniża poziom cholesterolu oraz reguluje ciśnienie tętnicze i zapobiega zakrzepom.
Poławiany jest w dużych ilościach w Oceanie Atlantyckim i Spokojnym. W porównaniu do innych ryb jest niedrogi, dlatego dość często gości na naszych stołach. Z powodu dużej zawartości tłuszczu zawiera aż 161kcal/100g, dlatego osobom z nadwagą zaleca się jedzenie śledzia z umiarem lub zastąpienie go rybami o mniejszej wartości energetycznej.
Przy wyborze śledzi należy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim wybierajmy ryby pochodzące ze sprawdzonego źródła. Najwięcej walorów smakowych mają śledzie grube i jasne. Świeże ryby mają zielonkawo-niebieskie ubarwienie grzbietu oraz srebrzyste boki i brzuch. Kupując śledzie solone przed przyrządzeniem warto namoczyć je w wodzie mineralnej lub mleku, co spowoduje wypłukanie nadmiaru soli i sprawi, że smak będzie delikatniejszy, a potrawa zdrowsza.
Mimo wysokiej kaloryczności śledzia, nie należy rezygnować z tego cennego źródła witamin, składników mineralnych i kwasów tłuszczowych. Zmieniając nawyki żywieniowe na lepsze postarajmy się zwiększyć ilość zjadanych tłustych ryb morskich w tym także śledzia.
Źródła:
Zalewski S.: Podstawy Technologii Gastronomicznej, Wydawnictwo Naukowo-Techniczne, wyd.IV, rozdział 10
Autor: Ilona Andraka