Sekrety Diety - śledź świeży - wymiennik białkowy

śledź świeży - wymiennik białkowy - 50kcal

USŁUGA NIEAKTYWNA

UWAGA! Obecnie diety internetowe nie są obsługiwane

Działalność poradni ogranicza się do prowadzenia szkoleń, pisania tekstów eksperckich, prowadzenia edukacji żywieniowej w kierunku diet wegetariańskich i wegańskich. Założycielkę poradni można odnaleźć w internecie oraz mediach społecznościowych pod nazwą yogahome.pl
Talerz porcji 50kcal
Album Kolorowych Wymienników to niezastąpione narzędzie podczas stosowania diety odchudzającej, które w obrazowy sposób prezentuje kaloryczność wielu produktów spożywczych.

Średnica każdego prezentowanego na zdjęciach talerza wynosi 20cm - jest to typowy "talerz śniadaniowy", zaś sfotografowane szklanki to typowe naczynia o pojemności 250ml.

Zdjęcie porcji - 50kcal

śledź świeży 50kcal

Opis porcji ze zdjęcia - wymiennik

kaloryczność: 50 kcal
masa: 30g
miara domowa: 1/4 sztuki
prozdrowotność: prozdrowotność 4 prozdrowotność 4 prozdrowotność 4 prozdrowotność 4 prozdrowotność 4 
Śledź należy do ryb o ciemnym i tłustym mięsie z gatunku Clupea. Jest cennym źródłem zdrowego tłuszczu (1-10%) ponieważ zawiera rozpuszczalne w nim witaminy: A, D, E oraz kwasy tłuszczowe omega3 oraz omega6. Śledź bogaty jest w selen, fosfor, żelazo oraz jod, a także witaminy z grupy B. Dzięki wymienionym składnikom spożywanie tej ryby ma pozytywny wpływ na pracę układu nerwowego, pamięć i koncentrację oraz stan skóry. Ponadto regularne jedzenie tego typu mięsa obniża poziom cholesterolu oraz reguluje ciśnienie tętnicze i zapobiega zakrzepom.

Poławiany jest w dużych ilościach w Oceanie Atlantyckim i Spokojnym. W porównaniu do innych ryb jest niedrogi, dlatego dość często gości na naszych stołach. Z powodu dużej zawartości tłuszczu zawiera aż 161kcal/100g, dlatego osobom z nadwagą zaleca się jedzenie śledzia z umiarem lub zastąpienie go rybami o mniejszej wartości energetycznej.

Przy wyborze śledzi należy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim wybierajmy ryby pochodzące ze sprawdzonego źródła. Najwięcej walorów smakowych mają śledzie grube i jasne. Świeże ryby mają zielonkawo-niebieskie ubarwienie grzbietu oraz srebrzyste boki i brzuch. Kupując śledzie solone przed przyrządzeniem warto namoczyć je w wodzie mineralnej lub mleku, co spowoduje wypłukanie nadmiaru soli i sprawi, że smak będzie delikatniejszy, a potrawa zdrowsza.

Mimo wysokiej kaloryczności śledzia, nie należy rezygnować z tego cennego źródła witamin, składników mineralnych i kwasów tłuszczowych. Zmieniając nawyki żywieniowe na lepsze postarajmy się zwiększyć ilość zjadanych tłustych ryb morskich w tym także śledzia.


Źródła:
Zalewski S.: Podstawy Technologii Gastronomicznej, Wydawnictwo Naukowo-Techniczne, wyd.IV, rozdział 10

Autor: Ilona Andraka



Dieta Truskawkowa Kalkulator Niedoborów Pokarmowych
Sekrety Diety - poradnia dietetyczna
poradnia@sekretydiety.pl
tel. 505-441-521
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie wyrażasz na to zgody zablokuj cookies w swojej przeglądarce.
kowalewski & słabik