Jest to jedna z najstarszych i najzdrowszych roślin uprawnych świata. Należy do roślin strączkowych i uprawiana była jako jedna z pierwszych w tej grupie. Bywa nazywana
grochem włoskim lub po prostu
cieciorką. W Polsce staje się coraz bardziej popularna, głównie za sprawą wegetarian i wegan, choć nie tylko. Szczególnie doceniana jest na Bliskim Wschodzie, w krajach Basenu Morza Śródziemnego i Indiach. W Egipcie od lat wykorzystywana jest jako afrodyzjak. Powszechne jest również spożywanie cieciorki w okresie przeziębienia, na bóle gardła i kaszel. Podobnież korzystnie wpływa w leczeniu trądziku młodzieńczego. Działa oczyszczająco.
Częścią jadalną są nasiona o kolorze żółtawym lub nieco ciemniejszym-brunatnym, zależnie od odmiany. W strąku znajduje się jedno lub dwa nasionka o kształcie przypominającym mały orzech laskowy, z charakterystycznym ostrym dzióbkiem.
Główną zaletą ciecierzycy jest duża zawartość pełnowartościowego białka o cennym składzie aminokwasowym. Białko to zbliżone jest do białka zwierzęcego. Dlatego
cieciorka wykorzystywana jest przez wegan i wegetarian jako substytut mięsa. Zawiera wiele egzogennych aminokwasów, a więc takich, które człowiek musi dostarczać z pożywieniem, bo nie są wytwarzane w organizmie.
Cieciorka jest sycąca i zdrowa. Jej kaloryczność jest mniejsza niż innych roślin strączkowych, takich jak soja czy soczewica. Dzięki zawartości węglowodanów złożonych energia uwalniana jest stopniowo, a więc nie czujemy głodu przez dłuższy okres czasu. Zawiera też mniej substancji powodujących wzdęcia.
Ciecierzyca bogata jest w wiele składników mineralnych, między innymi fosfor i potas.
Zawartością żelaza przewyższa wiele roślin strączkowych. Bogata jest w błonnik pokarmowy, który przyspiesza pasaż w przewodzie pokarmowym i działa odtruwająco. Cieciorka pomaga zwalczać "zły" cholesterol, a więc działa antymiażdżycowo. Korzystnie wpływa na stan włosów, skóry i paznokci.
Dzięki szerokiemu zastosowaniu ciecierzycy, m.in. do zup, sałatek, przekąsek, curry, tortilli (jako falafel) czy jako przystawka (otoczona w przyprawach), łatwo można wprowadzić cieciorkę do naszego menu, do czego zachęcam.
Źródła:
S. Zalewski: Podstawy technologii gastronomicznej, WNT, Warszawa
Autor: Małgorzata Kabat