Sekrety Diety - maliny - wymiennik owocowy

Maliny - wymiennik owocowy - 50kcal

USŁUGA NIEAKTYWNA

UWAGA! Obecnie diety internetowe nie są obsługiwane

Działalność poradni ogranicza się do prowadzenia szkoleń, pisania tekstów eksperckich, prowadzenia edukacji żywieniowej w kierunku diet wegetariańskich i wegańskich. Założycielkę poradni można odnaleźć w internecie oraz mediach społecznościowych pod nazwą yogahome.pl
Talerz porcji 50kcal
Album Kolorowych Wymienników to niezastąpione narzędzie podczas stosowania diety odchudzającej, które w obrazowy sposób prezentuje kaloryczność wielu produktów spożywczych.

Średnica każdego prezentowanego na zdjęciach talerza wynosi 20cm - jest to typowy "talerz śniadaniowy", zaś sfotografowane szklanki to typowe naczynia o pojemności 250ml.

Zdjęcie porcji - 50kcal

maliny 50kcal

Opis porcji ze zdjęcia - wymiennik

kaloryczność: 50 kcal
masa: 170g
miara domowa: 1/2 koszyczka
prozdrowotność: prozdrowotność 4 prozdrowotność 4 prozdrowotność 4 prozdrowotność 4 prozdrowotność 4 
Maliny są jednymi z najczęściej wybieranych leśnych owoców sezonowych. Ich zaletą jest nie tylko charakterystyczny słodki smak, ale także zawartość wielu cennych składników odżywczych. Maliny są bowiem bogate w kwasy organiczne, żelazo i miedź. Zawierają witaminę C, silny przeciwutleniacz wzmacniający naszą odporność i duże ilości błonnika poprawiające pracę przewodu pokarmowego. Obecny w malinach cynk ochroni nas przed zajadami i suchą skórą, a potas pozytywnie wpływa na jej jędrność.

W domowej apteczce stosowane są w przypadku dolegliwości żołądkowych, mają również działanie przeciwwirusowe, a syrop z malin niezastąpiony jest w okresach przeziębień.
Salicylany – substancje zawarte w malinach działają podobnie jak aspiryna: napotnie i przeciwgorączkowo. Istnieją doniesienia, że kwas elangowy zawarty w malinach chroni nas przed nowotworami.

Do produkcji naparów wykorzystywane są nie tylko owoce, ale także liście oraz suszone łodygi malin. Takie napoje mogą być pomocne przy dolegliwościach związanych z bolesnym miesiączkowaniem. Działają również przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, co pozytywnie wpływa na regulację mikroflory jelitowej i może pomóc w przypadku biegunki. Owoce malin można polecić kobietom w ciąży lub planującym macierzyństwo w najbliższym czasie, zawierają bowiem znaczne ilości kwasu foliowego, który zapobiega wadom cewy nerwowej płodu.

Smak malin większości z nas kojarzy się z latem spędzonym na wsi. Właśnie wtedy owocują krzewy występujące w lasach niemal całej Polski. Jako owoce smaczne i aromatyczne wykorzystywane są do przygotowywania sezonowych przetworów, galaretek i sorbetów. Na rynku dostępne są również maliny hodowlane o mniej wyrazistym smaku i zapachu.

Owoce malin są trudne w przechowywaniu, ponieważ szybko ulegają fermentacji. Najlepiej aby zostały spożyte lub przetworzone w dniu zebrania.

Autor: Ilona Andraka
Źródła:
F. Starzyńska, Owoce dziko rosnące w żywieniu rodziny
J. Carper, Żywność Twój cudowny lek, 2008



Dieta Truskawkowa Kalkulator Niedoborów Pokarmowych
Sekrety Diety - poradnia dietetyczna
poradnia@sekretydiety.pl
tel. 505-441-521
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie wyrażasz na to zgody zablokuj cookies w swojej przeglądarce.
kowalewski & słabik