Sekrety Diety - czarne jagody - wymiennik owocowy

Czarne jagody - wymiennik owocowy - 50kcal

USŁUGA NIEAKTYWNA

UWAGA! Obecnie diety internetowe nie są obsługiwane

Działalność poradni ogranicza się do prowadzenia szkoleń, pisania tekstów eksperckich, prowadzenia edukacji żywieniowej w kierunku diet wegetariańskich i wegańskich. Założycielkę poradni można odnaleźć w internecie oraz mediach społecznościowych pod nazwą yogahome.pl
Talerz porcji 50kcal
Album Kolorowych Wymienników to niezastąpione narzędzie podczas stosowania diety odchudzającej, które w obrazowy sposób prezentuje kaloryczność wielu produktów spożywczych.

Średnica każdego prezentowanego na zdjęciach talerza wynosi 20cm - jest to typowy "talerz śniadaniowy", zaś sfotografowane szklanki to typowe naczynia o pojemności 250ml.

Zdjęcie porcji - 50kcal

Czarne jagody - wymiennik  50kcal

Opis porcji ze zdjęcia - wymiennik

kaloryczność: 50 kcal
masa: 110g
miara domowa: 1 szklanka
prozdrowotność: prozdrowotność 4 prozdrowotność 4 prozdrowotność 4 prozdrowotność 4 prozdrowotność 4 
Borówka czernica, zwana również czarną jagodą, jest rośliną niezwykle często stosowaną w medycynie naturalnej. Jest również składnikiem wielu leków na dolegliwości układu pokarmowego. Świeże owoce można zbierać od czerwca do września. Najsmaczniejsze są te zerwane prosto z krzaczka jednak mogą być zanieczyszczone m.in. lisimi odchodami, dlatego przed spożyciem należy je dokładnie umyć, aby uniknąć zarażenia bąblowicą.

Właściwości prozdrowotne posiadają zarówno owoce jak i liście tej rośliny. Jagody zawierają znaczne ilości węglowodanów, natomiast niewiele białka i tłuszczu. Obecne są w nich garbniki utrudniające wchłanianie toksyn oraz kwasy organiczne, glikozydy i witaminy: A, C i PP.

Jagody są niskokaloryczne. Dzięki dużej zawartości błonnika pokarmowego mają silne działanie przeczyszczające oraz obniżają poziom cholesterolu. Mają właściwości odtruwające, a okłady z roztartych jagód stosowane są w przypadku zapaleń skóry i otarć. Obecne w jagodach sole mineralne takie jak cynk, miedź, mangan, żelazo i wapń poprawiają kondycję włosów, skóry i paznokci. Wzmacniają również kości, zęby i mięśnie.

Jagody mają działanie przeciwpasożytnicze. Są pomocne w przypadkach owsicy u dzieci, nieco słabiej działają na glistę ludzką. Obecne w owocach flawonoidy mają działanie antynowotworowe. Liście borówki, dzięki obecności antocyjanów działają przeciwzapalnie. Hamują również biegunki i łagodzą zapalenie śluzówki żołądka.

Suszone owoce mają właściwości przeciwbakteryjne, dzięki czemu polecane są osobom miewającym problemy z pęcherzem moczowym. Wykorzystywane są również w leczeniu biegunek. Jagody pozytywnie wpływają na mikrokrążenie, dzięki czemu zwiększają ukrwienie gałek ocznych poprawiając wzrok. Dodatkowo zawartość witaminy A wspomaga widzenie o zmroku i zapobiega "kurzej ślepocie". Uważa się, że jagody mogą być pomocne w przypadku krótkowzroczności i schorzeń plamki żółtej.

Oprócz licznych właściwości zdrowotnych warto pamiętać o oryginalnym smaku jagód, kojarzącym się z wakacjami spędzanymi na wsi. Czarne jagody doskonale nadają się do dań na ciepło oraz chłodnych deserów. Wykorzystywane są owoce świeże, suszone i mrożone. Niezbyt dojrzałe owoce, zawierające szczególnie dużo pektyn o właściwościach żelujących doskonale nadają się na galaretki.


Autor: Ilona AndrakaDieta Truskawkowa Kalkulator Niedoborów Pokarmowych
Sekrety Diety - poradnia dietetyczna
poradnia@sekretydiety.pl
tel. 505-441-521
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie wyrażasz na to zgody zablokuj cookies w swojej przeglądarce.
kowalewski & słabik