Sekrety Diety - orzechy pistacjowe - wymiennik tłuszczowy

Orzechy pistacjowe - wymiennik tłuszczowy - 50kcal

USŁUGA NIEAKTYWNA

UWAGA! Obecnie diety internetowe nie są obsługiwane

Działalność poradni ogranicza się do prowadzenia szkoleń, pisania tekstów eksperckich, prowadzenia edukacji żywieniowej w kierunku diet wegetariańskich i wegańskich. Założycielkę poradni można odnaleźć w internecie oraz mediach społecznościowych pod nazwą yogahome.pl
Talerz porcji 50kcal
Album Kolorowych Wymienników to niezastąpione narzędzie podczas stosowania diety odchudzającej, które w obrazowy sposób prezentuje kaloryczność wielu produktów spożywczych.

Średnica każdego prezentowanego na zdjęciach talerza wynosi 20cm - jest to typowy "talerz śniadaniowy", zaś sfotografowane szklanki to typowe naczynia o pojemności 250ml.

Zdjęcie porcji - 50kcal

orzechy pistacjowe 50kcal

Opis porcji ze zdjęcia - wymiennik

kaloryczność: 50 kcal
masa: 8g
miara domowa: 16 sztuk
prozdrowotność: prozdrowotność 4 prozdrowotność 4 prozdrowotność 4 prozdrowotność 4 prozdrowotność 4 
Pistacja należy do rodziny nanerczowate. Wywodzi się z Azji Mniejszej. Obecnie największymi producentami orzechów pistacjowych są: Iran, Turcja, Afganistan, Syria, Włochy i Tunezja.

Owoc pistacji jest pestkowcem, o kształcie owalnym i długości do 2 cm. Zbudowany jest z czerwonej, mięsistej owocni, która po dojrzeniu pęka i opada. Owocnia okrywa mocną skorupę, wewnątrz której znajduje się zielonkawe, jadalne nasienie, zwane orzeszkiem pistacjowym. Z jednego owocu można zebrać aż do 2kg orzeszków.

Orzechy pistacjowe, podobnie jak inne orzechy są wysokoenergetyczne, zawierają do 60% tłuszczu, w czym duży akcent odgrywają pozytywne dla naszego zdrowia nienasycone kwasy tłuszczowe, ponadto około 20% białka i 15% cukru oraz są doskonałym źródłem żelaza.

Ze względu na cechy organoleptyczne pistacje bardzo chętnie są wykorzystywane jako solony lub prażony przysmak, jednak takie zabiegi dodatkowo zwiększają jego kaloryczność. Ich słodki, przyjemny smak i specyficzny aromat, w połączeniu z jasnozieloną barwą sprawiają, że są szeroko rozpowszechnione w przemyśle cukierniczym jako składnik ciast, lodów oraz element dekoracyjny. Mogą być także składnikiem pasztetów i potraw mięsnych. Smażone w maśle lub tłuszczu roślinnym i podawane na gorąco stanowią wyszukany przysmak Indii. Mają również zastosowanie w produkcji aromatycznego i delikatnego oleju.


Źródła:
A. Lepka: Towaroznawstwo. Produkty spożywcze, PWE, 1995
K. Świetlikowska: Surowce spożywcze pochodzenia roślinnego, SGGW, 2008
J. Gawęcki: Żywienie człowieka. Podstawy nauki o żywieniu, PWN, 2010

Autor: Katarzyna Cymmer



Dieta Truskawkowa Kalkulator Niedoborów Pokarmowych
Sekrety Diety - poradnia dietetyczna
poradnia@sekretydiety.pl
tel. 505-441-521
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie wyrażasz na to zgody zablokuj cookies w swojej przeglądarce.
kowalewski & słabik