Czosnek jest blisko spokrewniony z cebulą, szalotką oraz porem. Średnio jedna główka czosnku zawiera 10-20 pojedynczych ząbków.
Chociaż powszechnie znane są rzekome właściwości czosnku odstraszające wampiry, nie każdy wie, że czosnek bywa nazywany cuchnącą różą.
Roślina ta, szczególnie ceniona za właściwości bakteriobójcze, jest znana już od ponad 5 tysięcy lat. To antybakteryjne działanie zawdzięcza znajdującej się w niej allicynie. Substancja ta zmniejsza podatność na infekcje bakteryjne i grzybicze poprawiając naszą odporność. Ponadto czosnek zawiera związki (saponina) wspomagające utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi, a także kwas kumarowy o właściwościach przeciwnowotworowych.
- Podczas smażenia należy uważać, gdyż czosnek łatwo się przypala.
- Miskę przed napełnieniem sałatką wysmarujmy czosnkiem, dzięki temu sałatka nabierze przyjemnego aromatu.
- Czosnek można łatwo grillować. Wystarczy nieobraną główkę obtoczyć w oliwie i ziołach, położyć na ruszcie, a po pewnym czasie wyłuskać miąższ ze środka i posmarować nim kromki chleba.
Aby lepiej wykorzystać cenne związki zawarte w czosnku, warto go obrać i rozgnieść lub pokroić. Jeżeli chcemy go ugotować lub zapiec, a zależy nam na jego właściwościach zdrowotnych, należy odczekać 15 minut między obraniem, a obróbką cieplną.
Warto sięgać po czosnek jak najczęściej!