Sekrety Diety - cola - produkt okazjonalny

USŁUGA NIEAKTYWNA

UWAGA! Obecnie diety internetowe nie są obsługiwane

Działalność poradni ogranicza się do prowadzenia szkoleń, pisania tekstów eksperckich, prowadzenia edukacji żywieniowej w kierunku diet wegetariańskich i wegańskich. Założycielkę poradni można odnaleźć w internecie oraz mediach społecznościowych pod nazwą yogahome.pl
Talerz porcji 50kcal
Album Kolorowych Wymienników to niezastąpione narzędzie podczas stosowania diety odchudzającej, które w obrazowy sposób prezentuje kaloryczność wielu produktów spożywczych.

Średnica każdego prezentowanego na zdjęciach talerza wynosi 20cm - jest to typowy "talerz śniadaniowy", zaś sfotografowane szklanki to typowe naczynia o pojemności 250ml.

Zdjęcie porcji - 50kcal

cola 50kcal

Opis porcji ze zdjęcia - wymiennik

kaloryczność: 50 kcal
masa: 120g
miara domowa: 1/2 szklanki
Jest to powszechnie znany napój gazowany, którego receptura została stworzona przez amerykańskiego farmaceutę J. Pembertona w 1886 roku. Cola w butelkach pojawiła się powszechnie na amerykańskim rynku 8 lat później. Początkowo sprzedawana była za symbolicznego dolara. Do Polski napój ten trafił w roku 1957 i w ówczesnej prasie nazywana była „stonką ziemniaczaną w płynie”. Co takiego kryje w sobie ten napój, że cieszy się tak dużą popularnością zarówno wśród dorosłych jak i dzieci?

Receptura coli jest z pozoru bardzo prosta. Jej specyficzny smak wynika stąd, że do produkcji jej ekstraktu wykorzystuje się liście koki, owoce koli i wyciąg z wanilii, pomarańczy i cytryny. Cola jest poza tym zwykłą mieszanką wody, cukru (lub w wersji light – sztucznego słodzika aspartamu, który jest podejrzewany o działanie toksyczne i kancerogenne), dwutlenku węgla, sztucznego karmelu siarkowo – amoniakalnego użytego do zabarwienia (E150d), kwasu ortofosforowego (regulator kwasowości), kofeiny i aromatów. W jednej puszcze coli znajduje się ok. 10 łyżeczek cukru. Jednak za sprawą zastosowanego kwasu ortofosforowego nie odczuwamy tak dużej słodkości napoju. Co ciekawe, do 1903 roku szklanka coli zawierała ok. 9 mg kokainy. Obecnie wykorzystuje się liście koki z odmian pozbawionych kokainy. Cola zawiera ok. 40 mg kofeiny w 1 puszce, dla porównania 1 szklanka kawy rozpuszczalnej zawiera jej ok. 100 mg. Ma wobec tego silne działanie stymulujące, przyspieszające akcję serca. Warto zauważyć, że cola często bywa pita przez dzieci, niejednokrotnie w dużych ilościach, można porównać to do podawania dzieciom czarnej kawy.

Picie coli może wywoływać wiele różnych dolegliwości i chorób. Do najczęstszych należą ubytki w kościach i zębach, próchnica, zaburzenia bicia serca, cukrzyca, problemy z kurczliwością mięśni oraz przewlekłe choroby nerek. Powszechnie wiadomo, że napój ten wykorzystywany jest jako doskonały odrdzewiacz metalu, do czyszczenia srebra i polerowania samochodów. Oprócz tego cola wywołuje też hipokaliemię – obniżenie poziomu potasu we krwi. Wiąże się to z zaburzeniem skurczów mięśni, tętna i problemami z sercem.

Zachęcamy do zastanowienia się o wpływie coli na nasze zdrowie zanim otworzymy kolejną butelkę.


Autor: Małgorzata Kabat



Dieta Truskawkowa Kalkulator Niedoborów Pokarmowych
Sekrety Diety - poradnia dietetyczna
poradnia@sekretydiety.pl
tel. 505-441-521
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie wyrażasz na to zgody zablokuj cookies w swojej przeglądarce.
kowalewski & słabik