Sekrety Diety - musztarda - produkt okazjonalny

Musztarda - produkt okazjonalny - 50kcal

USŁUGA NIEAKTYWNA

UWAGA! Obecnie diety internetowe nie są obsługiwane

Działalność poradni ogranicza się do prowadzenia szkoleń, pisania tekstów eksperckich, prowadzenia edukacji żywieniowej w kierunku diet wegetariańskich i wegańskich. Założycielkę poradni można odnaleźć w internecie oraz mediach społecznościowych pod nazwą yogahome.pl
Talerz porcji 50kcal
Album Kolorowych Wymienników to niezastąpione narzędzie podczas stosowania diety odchudzającej, które w obrazowy sposób prezentuje kaloryczność wielu produktów spożywczych.

Średnica każdego prezentowanego na zdjęciach talerza wynosi 20cm - jest to typowy "talerz śniadaniowy", zaś sfotografowane szklanki to typowe naczynia o pojemności 250ml.

Zdjęcie porcji - 50kcal

musztarda 50kcal

Opis porcji ze zdjęcia - wymiennik

kaloryczność: 50 kcal
masa: 30g
miara domowa: 2 łyżki
prozdrowotność: prozdrowotność 3 prozdrowotność 3 prozdrowotność 3 prozdrowotność 3 prozdrowotność 3 
Musztarda jako przyprawa stosowana była już w starożytnym Rzymie i Grecji. Do dzisiejszych czasów wytwarzana jest w bardzo podobny, tradycyjny sposób, choć jej konsystencja zmieniła się z sypkiego proszku na gęsty sos. Głównym składnikiem musztardy są nasiona gorczycy moczone w occie lub winie. W zależności od rodzaju sosu wykorzystuje się gorczycę czarną, białą lub sarepską oraz dodatki takie jak: ziele angielskie, pieprz, cukier, miętę oraz estragon.

Mimo, iż sos składa się głównie z wody, zawiera również wiele cennych składników odżywczych. Oprócz węglowodanów i tłuszczów obecna jest w nim również pewna ilość białka oraz soli mineralnych i witamin. Duże ilości potasu pozytywnie wpływają na układ nerwowy, natomiast wapń wzmacnia szkielet i zapobiega osteoporozie. Zawarte w musztardzie flawonoidy i przeciwutleniacze takie jak witaminy: C i E oraz beta-karoten poprawiają funkcjonowanie mózgu.

Obecny w sosie błonnik przyspiesza perystaltykę jelit i ułatwia trawienie. Przyprawę można uznać za niskokaloryczną i z pewnością zdrowszą niż sosy zawierające duże ilości oleju lub śmietany. Nie dostarcza również cholesterolu.

W medycynie ludowej musztarda stosowana była jako przyprawa lecznicza, regulująca pracę układu pokarmowego, działająca antybakteryjnie i obniżająca ciśnienie krwi. Produkowana z białej gorczycy musztarda łagodna jest delikatna dla żołądka i nadaje się do wyrazistych potraw. Musztardy ostre są mniej kaloryczne jednak nie poleca się ich osobom cierpiącym z powodu wrzodów żołądka i dwunastnicy.

Pomimo tego, że musztarda znana jest już od tak dawna, do dziś pozostaje jednym z najczęściej spożywanych sosów na świecie, a wśród jej wielbicieli przede wszystkim należy wymienić Francuzów. O jej popularności może świadczyć fakt iż w USA powstało nawet Muzeum Musztardy, a w każdy pierwszy weekend sierpnia obchodzony jest Światowy Dzień Musztardy. Sos w prosty sposób można przygotować w domu. Warto wtedy wzbogacić jej smak i aromat zdrowymi dodatkami takimi jak czosnek, chrzan, cytryna, a ziarna gorczycy namoczyć w łagodniejszym niż ocet oleju z pestek winogron.


Autor: Ilona Andraka



Dieta Truskawkowa Kalkulator Niedoborów Pokarmowych
Sekrety Diety - poradnia dietetyczna
poradnia@sekretydiety.pl
tel. 505-441-521
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie wyrażasz na to zgody zablokuj cookies w swojej przeglądarce.
kowalewski & słabik