Sekrety Diety - agrest - wymiennik owocowy

Agrest - wymiennik owocowy - 50kcal

USŁUGA NIEAKTYWNA

UWAGA! Obecnie diety internetowe nie są obsługiwane

Działalność poradni ogranicza się do prowadzenia szkoleń, pisania tekstów eksperckich, prowadzenia edukacji żywieniowej w kierunku diet wegetariańskich i wegańskich. Założycielkę poradni można odnaleźć w internecie oraz mediach społecznościowych pod nazwą yogahome.pl
Talerz porcji 50kcal
Album Kolorowych Wymienników to niezastąpione narzędzie podczas stosowania diety odchudzającej, które w obrazowy sposób prezentuje kaloryczność wielu produktów spożywczych.

Średnica każdego prezentowanego na zdjęciach talerza wynosi 20cm - jest to typowy "talerz śniadaniowy", zaś sfotografowane szklanki to typowe naczynia o pojemności 250ml.

Zdjęcie porcji - 50kcal

agrest 50kcal

Opis porcji ze zdjęcia - wymiennik

kaloryczność: 50 kcal
masa: 120g
miara domowa: 22 sztuki
prozdrowotność: prozdrowotność 4 prozdrowotność 4 prozdrowotność 4 prozdrowotność 4 prozdrowotność 4 
Krzewy agrestu uprawiane są w umiarkowanych strefach klimatycznych Europy i Azji, w północnej Afryce, na Kaukazie. W XIX wieku zaczął być hodowany w Polsce. Do dziś funkcjonuje jako wakacyjny owoc naszych sadów.

Agrest najczęściej spożywany jest na surowo, ale należy pamiętać, aby jedzone przez nas owoce były dojrzałe, bo charakteryzują się największą wartością odżywczą i smakową. Do przygotowywania przetworów najlepsze są również owoce dojrzałe, ale jeszcze twarde, których smak i kolor są idealne do przygotowania kompotów, dżemów, galaretek i win.

Agrest ma bardzo pozytywny wpływ na układ pokarmowy. Poprawia trawienie i działa przeczyszczająco przy chronicznych zaparciach. Przy braku apetytu, pobudza łaknienie i wspomaga wchłanianie pokarmów. Ma właściwości żółciopędne, co jest istotne w przypadku chorób wątroby.

Jest skutecznym środkiem w walce z otyłością. Zawiera znaczne ilości błonnika i pektyn, dzięki którym szybciej osiągane jest uczucie sytości. Posiada zdolność obniżania ciśnienia.

Owoce są bogate w różne witaminy i związki mineralne. Zawierają połowę ilości witaminy C dostępnej w cytrynach, więc może być spożywany, jako środek podnoszący odporność. Zawiera również prowitaminę A, witaminę E i witaminy z grupy B. Agrest jest bogaty w żelazo, które dzięki obecności witaminy C jest lepiej wchłaniane przez organizm.

Oprócz nadających kwaskowy smak kwasu jabłkowego i cytrynowego, zawiera kwas bursztynowy będący środkiem przeciwzapalnym, regulującym pracę jelit i nerek, pobudzającym system nerwowy. Ponad to kwas bursztynowy jest uznawany za eliksir młodości, spowalnia starzenie się, poprawia nastrój.

Chorzy na cukrzycę mogą spożywać agrest w ustalonych ilościach, gdyż zawiera cukry proste: glukozę i fruktozę.

Owoce agrestu nie powinny być podawane dzieciom do lat 3 i osobom starszym, u których wrażliwy układ pokarmowy może zostać podrażniony. Osoby mające problemy z woreczkiem żółciowym lub po cholecystektomii, w czasie rekonwalescencji po zabiegu, powinny unikać agrestu ze względu na jego skórkę i duża liczbę pestek.

W sklepach z naturalną i ekologiczną żywnością można kupić suszony agrest, który idealnie nadaje się jako dodatek to musli, herbat, jogurtów.


Autor: Katarzyna Pawlak


Polecamy dietetyczne przepisy z agrestem:Dieta Truskawkowa Kalkulator Niedoborów Pokarmowych
Sekrety Diety - poradnia dietetyczna
poradnia@sekretydiety.pl
tel. 505-441-521
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie wyrażasz na to zgody zablokuj cookies w swojej przeglądarce.
kowalewski & słabik