Sekrety Diety - śliwki węgierki - wymiennik owocowy

śliwki węgierki - wymiennik owocowy - 50kcal

USŁUGA NIEAKTYWNA

UWAGA! Obecnie diety internetowe nie są obsługiwane

Działalność poradni ogranicza się do prowadzenia szkoleń, pisania tekstów eksperckich, prowadzenia edukacji żywieniowej w kierunku diet wegetariańskich i wegańskich. Założycielkę poradni można odnaleźć w internecie oraz mediach społecznościowych pod nazwą yogahome.pl
Talerz porcji 50kcal
Album Kolorowych Wymienników to niezastąpione narzędzie podczas stosowania diety odchudzającej, które w obrazowy sposób prezentuje kaloryczność wielu produktów spożywczych.

Średnica każdego prezentowanego na zdjęciach talerza wynosi 20cm - jest to typowy "talerz śniadaniowy", zaś sfotografowane szklanki to typowe naczynia o pojemności 250ml.

Zdjęcie porcji - 50kcal

śliwki węgierki 50kcal

Opis porcji ze zdjęcia - wymiennik

kaloryczność: 50 kcal
masa: 110g
miara domowa: 3 sztuki
prozdrowotność: prozdrowotność 4 prozdrowotność 4 prozdrowotność 4 prozdrowotność 4 prozdrowotność 4 
Owocem śliwki jest pestkowiec. Ze względu na kształt i wielkość owoców w naszym kraju stosuje się podział śliw na 5 grup odmianowych, jednak największe znaczenie gospodarcze mają węgierki, a drugie miejsce zajmują renklody. Owoce różnych odmian dojrzewają od połowy lipca do połowy października. Według okresu dojrzewania śliwy dzieli się na 3 grupy: wczesne, średnio wczesne oraz późne.

Wartość smakowa śliwek zależy przede wszystkim od procentowej zawartości cukrów i kwasów w owocach oraz od proporcji pomiędzy nimi. Śliwki zawierają dużo węglowodanów w postaci sacharozy, glukozy i stosunkowo mało w postaci fruktozy. Zależnie od odmiany zmienne są proporcje występowania w tych owocach składników mineralnych i witamin. Śliwki zawierają dość dużo witaminy P (szczególnie odmiany o ciemnych owocach), β-karotenu i witamin z grupy B, natomiast są ubogie w witaminę C. Ze składników mineralnych dominuje potas.

Owoce te charakteryzują się dużym wpływem na naszą perystaltykę, mają działanie przeczyszczające i mogą dzięki temu zapobiegać zaparciom. Dobrym sposobem na problem zaparć jest niedosładzany kompot śliwkowy, bowiem właściwości przeczyszczające śliwek są przekazywane do wody podczas gotowania. U osób wrażliwych, które dotąd unikały śliwek, mogą one powodować wzdęcia oraz bóle brzucha. Zwykle jednak dolegliwości te nie są długotrwałe i po pewnym czasie ustępują.

Ze względu na smak i sposób użytkowania owoce śliw dzielimy na deserowe i przerobowe. Śliwki należą do owoców nietrwałych i nie nadają się do dłuższego przechowywania lub transportu. Owoce te spożywa się w stanie świeżym lub przerabia na mrożonki, susz, marmolady, powidła, dżemy i wódki gatunkowe (śliwowice) – których jednak nie polecamy dla zdrowia.


Źródła:
A. Lepka: Towaroznawstwo. Produkty spożywcze, PWE, 1995
K. Świetlikowska: Surowce spożywcze pochodzenia roślinnego, SGGW, 2008
J. Gawęcki: Żywienie człowieka. Podstawy nauki o żywieniu, PWN, 2010
J. Carper: Apteka żywności, Vesper, 2008
J. Carper: Żywność twój cudowny lek, Vesper, 2008

Autor: Katarzyna CymmerDieta Truskawkowa Kalkulator Niedoborów Pokarmowych
Sekrety Diety - poradnia dietetyczna
poradnia@sekretydiety.pl
tel. 505-441-521
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie wyrażasz na to zgody zablokuj cookies w swojej przeglądarce.
kowalewski & słabik