Pomarańcza jest owocem egzotycznym należącym do cytrusów. Wiecznie zielone, nieduże drzewka pomarańczowe rosną w klimacie tropikalnym lub subtropikalnym, głównie w Brazylii, Stanach Zjednoczonych i Chinach. Owoc ten pochodzi ze wschodniej Azji i obecnie jest uprawiany w ponad 100 krajach. Świeże owoce pomarańczy są dostępne w Polsce w ciągu całego roku.
Pomarańcze bogate są w wiele cennych witamin, głównie C i A. Witamina C zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ jej ilość w tym owocu jest znaczna. W porcji 110g (jeden wymiennik) jest aż 55mg tej witaminy. Jest ona naturalnym przeciwutleniaczem, zapobiega procesom starzenia i chorobom nowotworowym, wzmaga detoksykację oraz bierze udział w syntezie hormonów. Pomaga zwalczać wirusy i podnosi odporność organizmu.
Pomarańcze zwierają także spore ilości wapnia. Duża pomarańcza dostarcza ok. 40mg wapnia. Dla porównania, pół szklanki mleka dostarcza ok. 150mg tego pierwiastka. Warto jednak pamiętać, że wapń z mleka jest lepiej przyswajalny.
Pomarańcza bogata jest również w pektyny. Największa ilość pektyn występuje w białej skórce, więc najlepiej jest spożywać pomarańcze wraz z nią. Pektyny, dzięki swoim właściwościom obniżającym poziom „złego cholesterolu” we krwi, działają korzystnie na naczynia krwionośne i układ naczyniowo-sercowy.
Owoce te bogate są w błonnik pokarmowy, który poprawia perystaltykę jelit, odtruwa organizm z toksyn, poprawia metabolizm węglowodanów przez opóźnienie wchłaniania glukozy oraz zmniejsza poziom cholesterolu we krwi.
Świeże pomarańcze spożywa się najczęściej same, jako składnik sałatek i surówek oraz w postaci wyciskanego soku. W postaci kandyzowanej wykorzystywana jest również skórka pomarańczowa.
Przy zakupie należy wybierać pomarańcze ciężkie w stosunku do swojej wielkości, co świadczy o dużej soczystości oraz o zdrowej, nienaruszonej skórce.
Autor: Małgorzata Kabat
Polecamy:
Chłodnik pomarańczowy na lato i zimę - 175kcal