Sekrety Diety - migdały - wymiennik tłuszczowy

Migdały - wymiennik tłuszczowy - 50kcal

USŁUGA NIEAKTYWNA

UWAGA! Obecnie diety internetowe nie są obsługiwane

Działalność poradni ogranicza się do prowadzenia szkoleń, pisania tekstów eksperckich, prowadzenia edukacji żywieniowej w kierunku diet wegetariańskich i wegańskich. Założycielkę poradni można odnaleźć w internecie oraz mediach społecznościowych pod nazwą yogahome.pl
Talerz porcji 50kcal
Album Kolorowych Wymienników to niezastąpione narzędzie podczas stosowania diety odchudzającej, które w obrazowy sposób prezentuje kaloryczność wielu produktów spożywczych.

Średnica każdego prezentowanego na zdjęciach talerza wynosi 20cm - jest to typowy "talerz śniadaniowy", zaś sfotografowane szklanki to typowe naczynia o pojemności 250ml.

Zdjęcie porcji - 50kcal

migdały 50kcal

Opis porcji ze zdjęcia - wymiennik

kaloryczność: 50 kcal
masa: 6g
miara domowa: 9 sztuk
prozdrowotność: prozdrowotność 4 prozdrowotność 4 prozdrowotność 4 prozdrowotność 4 prozdrowotność 4 
Ojczyzną migdała jest prawdopodobnie Afryka Północna. Obecnie największymi producentami migdałów są: Hiszpania, USA, Włochy i Grecja.

Owocem migdałowca jest pestkowiec. Cała owocnia jest twarda i sucha, pokryta futerkowatym meszkiem. Jadalną część owocu stanowią nasiona, zwane migdałami, otoczone ściśle przylegającą, cienką, brązową, trudną do oddzielenia skórką. Nasiona migdałów mają kształt podłużny, spiczasty lub zaokrąglony, długość około 1-3cm i barwę białą.

Migdały zaliczane są do grupy orzechów ze względu na podobny skład chemiczny oraz smak. Nasiona migdałowca zawierają około 20% białka oraz około 50% tłuszczu bogatego w nienasycone kwasy tłuszczowe, które są naturalną ochroną tętnic przed miażdżycą, oraz podnoszą poziom tzw. „dobrego cholesterolu” HDL we krwi. Na uwagę zasługuje również duża zawartość składników mineralnych tj. wapń, żelazo, magnez czy potas, chroniący nasz mózg przed udarami. Migdały są źródłem również mniej znanego pierwiastka, który jest niezbędny do prawidłowej gospodarki wapniem. Mowa tutaj o borze, który pozytywnie wpływa na kobiety po okresie menopauzy, zwiększając u nich poziom estrogenów we krwi oraz zapobiega osteoporozie. Migdały są ponadto źródłem tzw. witaminy młodości - witaminy E, oraz ryboflawiny – witaminy B2 opóźniającej starzenie się mózgu. Orzechy te mają działanie alkalizujące i odgrywają pozytywną rolę w profilaktyce rozrostu gruczołu krokowego.

Rozróżnia się dwie grupy odmian migdałów:
  • Migdały gorzkie – o małym nasieniu i gorzkawym smaku. Głównie przeznaczane są do produkcji oleju, który wykorzystywany jest jako przyprawa korzenna, mają zastosowanie także w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym oraz w gastronomii.
  • Migdały słodkie – mają duże owoce, których jądro ma słodki smak. Są cennym owocem deserowym zarówno w konsumpcji bezpośredniej jak i w przemyśle.
O atrakcyjności żywieniowej migdałów słodkich decydują wysokie walory organoleptyczne i dekoracyjne w połączeniu z bogatą wartością odżywczą i dietetyczną. Główne zastosowanie polega na wykorzystaniu ich w cukiernictwie do wyrobu: słodyczy, wypieków, mas, kremów, deserów, marcepanu i napojów, do których wykorzystuje się mleczko migdałowe. Z dietetycznego punktu widzenia lepiej jednak by urozmaicały smak naszych potraw mięsnych, drobiowych, rybnych oraz sałatek.


Źródła:
J. Carper: Apteka żywności, 2008
J. Carper: Żywność Twój Cudowny Lek, 2008
A. Lepka: Towaroznawstwo. Produkty spożywcze, PWE, 1995
K. Świetlikowska: Surowce spożywcze pochodzenia roślinnego, SGGW, 2008
J. Gawęcki: Żywienie człowieka. Podstawy nauki o żywieniu, PWN, 2010

Autor: Katarzyna Cymmer



Dieta Truskawkowa Kalkulator Niedoborów Pokarmowych
Sekrety Diety - poradnia dietetyczna
poradnia@sekretydiety.pl
tel. 505-441-521
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie wyrażasz na to zgody zablokuj cookies w swojej przeglądarce.
kowalewski & słabik