Album Kolorowych Wymienników to niezastąpione narzędzie podczas stosowania diety odchudzającej,
które w obrazowy sposób
prezentuje kaloryczność wielu produktów spożywczych.
Średnica każdego
prezentowanego na zdjęciach talerza wynosi 20cm - jest to typowy "talerz śniadaniowy", zaś
sfotografowane szklanki to typowe naczynia o pojemności 250ml.
Opis porcji ze zdjęcia - wymiennik
kaloryczność: | 50 kcal |
masa: | 8g |
miara domowa: | 6 sztuk |
prozdrowotność: |
|
Orzechy nerkowca (cashew) wywodzą się z Ameryki Południowej, skąd Portugalczycy przywieźli je do Indii. Dostępne na rynku odmiany brazylijskie są duże i słodkie, zaś te, które trafiły do nas z upraw indyjskich są mniejsze, mniej słodkie, lecz bardziej chrupiące.
W smaku orzechy cashew są delikatne, lekko słodkawe oraz kruche. Te białe, niewielkie smakołyki mają wielu amatorów, którzy uważają je za najdelikatniejsze i najbardziej wyrafinowane wśród całej gamy orzechów. Nazwa przyjęła się ze względu na podłużny i księżycowaty kształt przypominający nerkę.
Na nasze stoły trafiają orzechy łuskane, czyli pozbawione twardej skorupki, osłonek oraz żywicy, będącej silnym alergenem. Jest to możliwe dzięki procesowi łuskania, moczenia w wodzie, działaniu pary wodnej, następnie studzeniu i suszeniu.
Z dietetycznego punktu widzenia orzechy nerkowca dostarczają nam cennych kwasów tłuszczowych jedno oraz wielonienasyconych, wpływających między innymi na stan skóry i opóźniających procesy jej starzenia. Dodatkowo tłuszcz obecny w orzechach nerkowca pozytywnie wpływa na pracę układu krwionośnego i nerwowego. Jak wszystkie orzechy, nerkowce zalecane są w zapobieganiu miażdżycy. Są także bogate w wartościowe i łatwo strawne białko.
Orzechy nerkowca są źródłem niehemowego (słabo wchłanianego) żelaza, jednak w bardzo dużych ilościach, co może być wykorzystywane podczas leczenia anemii. Zawarte w orzechach składniki mineralne, takie jak cynk, miedź, magnez poprawiają stan włosów oraz paznokci.
Orzechy nerkowca spożywa się głównie w postaci świeżej lub w postaci soku, ale stanowią one również dobry surowiec do wyrobu dżemu, natomiast poddawane prażeniu są surowcem do produkcji bardzo cennego, wykorzystywanego w przemyśle farmaceutycznym olejku.
Ostatnio na rynku pojawiły się orzechy nerkowca prażone i solone. Są one bardziej chrupiące i kruche, mają przyjemny zapach, a ze względu na dodatek soli mniej jest w nich wyczuwalna słodka nuta. Chociaż niewątpliwie produkty te nadal są skondensowanymi źródłami składników odżywczych, warto wiedzieć, że są mocniej przetworzone, mocno posolone i tym samym mniej polecane.
Należy też pamiętać, aby spożywać orzechy z umiarem, gdyż charakteryzują się wysoką wartością energetyczną.