Sekrety Diety - pietruszka korzeń - wymiennik warzywny

Pietruszka korzeń - wymiennik warzywny - 50kcal

USŁUGA NIEAKTYWNA

UWAGA! Obecnie diety internetowe nie są obsługiwane

Działalność poradni ogranicza się do prowadzenia szkoleń, pisania tekstów eksperckich, prowadzenia edukacji żywieniowej w kierunku diet wegetariańskich i wegańskich. Założycielkę poradni można odnaleźć w internecie oraz mediach społecznościowych pod nazwą yogahome.pl
Talerz porcji 50kcal
Album Kolorowych Wymienników to niezastąpione narzędzie podczas stosowania diety odchudzającej, które w obrazowy sposób prezentuje kaloryczność wielu produktów spożywczych.

Średnica każdego prezentowanego na zdjęciach talerza wynosi 20cm - jest to typowy "talerz śniadaniowy", zaś sfotografowane szklanki to typowe naczynia o pojemności 250ml.

Zdjęcie porcji - 50kcal

pietruszka korzeń 50kcal

Opis porcji ze zdjęcia - wymiennik

kaloryczność: 50 kcal
masa: 130g
miara domowa: 1 sztuka
prozdrowotność: prozdrowotność 4 prozdrowotność 4 prozdrowotność 4 prozdrowotność 4 prozdrowotność 4 
Pietruszka, nazywana "korzeniem na wagę złota", jest warzywem pochodzącym z wybrzeży Morza Śródziemnego. W starożytnym Rzymie uważana była za świętą roślinę i wierzono, że jej przesadzenie grozi nieszczęściem w życiu. Co więcej uważano, że wypowiedzenie czyjegoś imienia podczas zrywania pietruszki może nawet spowodować jego śmierć. Do końca okresu średniowiecza pietruszka traktowana była wyłącznie jako roślina dekoracyjna. Tymczasem warto uwzględniać ją w swoim menu.

Korzeń pietruszki zawiera spore ilości wapnia i fosforu oraz zasobny jest w witaminy B1, B2, B6 i kwas foliowy. Korzystnie wpływa na trawienie, dzięki pobudzaniu wydzielania soków trawiennych, reguluje nadmierną fermentację w żołądku i jelitach. Ze względu na dużą zawartość potasu zwiększa wydzielanie moczu i tym samym powoduje usuwanie nadmiaru wody z organizmu. Już na przełomie XV-XVI wieku była wykorzystywana przez Paracelsusa, ojca medycyny nowożytnej, jako środek na kamice dróg moczowych oraz w wypadkach skąpomoczu. Jest doskonałym warzywem dla osób cierpiących na dolegliwości nerek, pęcherza moczowego, zapalenia prostaty i kamicy moczowej.

Warzywo to posiada niewielką kaloryczność, gdyż dorodny korzeń pietruszki o wadze ok. 130g, to zaledwie 50kcal. Zawiera duże ilości błonnika pokarmowego, który poprawia perystaltykę jelit, przyspieszając pasaż jelitowy. Ponadto ma właściwości obniżające stężenie cukru we krwi i oczyszczające organizm ze szkodliwych toksyn.

W medycynie ludowej wykorzystywana była jako środek łagodzący bóle menstruacyjne oraz przy zahamowaniu laktacji u kobiet karmiących. Popularne było wykonywanie okładów oraz naparów z tego warzywa. Jak donoszą badania w korzeniu pietruszki występują substancje (głównie apeginina) przeciwdziałające tworzeniu się nowotworów oraz hamujące m.in. rozwój raka piersi u kobiet. Apeginina poprzez hamowanie rozwoju naczyń krwionośnych wokół guza, powoduje blokowanie docierania do niego substancji odżywczych i obumieranie nowotworu.


Źródła:
K. Świetlikowska: Surowce spożywcze pochodzenia roślinnego, SGGW, Warszawa, 2008

Autor: Małgorzata Kabat


Polecamy dietetyczne przepisy z pietruszką:Dieta Truskawkowa Kalkulator Niedoborów Pokarmowych
Sekrety Diety - poradnia dietetyczna
poradnia@sekretydiety.pl
tel. 505-441-521
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie wyrażasz na to zgody zablokuj cookies w swojej przeglądarce.
kowalewski & słabik