Pietruszka, nazywana "korzeniem na wagę złota", jest warzywem pochodzącym z wybrzeży Morza Śródziemnego. W starożytnym Rzymie uważana była za świętą roślinę i wierzono, że jej przesadzenie grozi nieszczęściem w życiu. Co więcej uważano, że wypowiedzenie czyjegoś imienia podczas zrywania pietruszki może nawet spowodować jego śmierć. Do końca okresu średniowiecza pietruszka traktowana była wyłącznie jako roślina dekoracyjna. Tymczasem warto uwzględniać ją w swoim menu.
Korzeń pietruszki zawiera spore ilości wapnia i fosforu oraz zasobny jest w witaminy B1, B2, B6 i kwas foliowy. Korzystnie wpływa na trawienie, dzięki pobudzaniu wydzielania soków trawiennych, reguluje nadmierną fermentację w żołądku i jelitach. Ze względu na dużą zawartość potasu zwiększa wydzielanie moczu i tym samym powoduje usuwanie nadmiaru wody z organizmu. Już na przełomie XV-XVI wieku była wykorzystywana przez Paracelsusa, ojca medycyny nowożytnej, jako środek na kamice dróg moczowych oraz w wypadkach skąpomoczu. Jest doskonałym warzywem dla osób cierpiących na dolegliwości nerek, pęcherza moczowego, zapalenia prostaty i kamicy moczowej.
Warzywo to posiada niewielką kaloryczność, gdyż dorodny korzeń pietruszki o wadze ok. 130g, to zaledwie 50kcal. Zawiera duże ilości błonnika pokarmowego, który poprawia perystaltykę jelit, przyspieszając pasaż jelitowy. Ponadto ma właściwości obniżające stężenie cukru we krwi i oczyszczające organizm ze szkodliwych toksyn.
W medycynie ludowej wykorzystywana była jako środek łagodzący bóle menstruacyjne oraz przy zahamowaniu laktacji u kobiet karmiących. Popularne było wykonywanie okładów oraz naparów z tego warzywa.
Jak donoszą badania w korzeniu pietruszki występują substancje (głównie apeginina) przeciwdziałające tworzeniu się nowotworów oraz hamujące m.in. rozwój raka piersi u kobiet. Apeginina poprzez hamowanie rozwoju naczyń krwionośnych wokół guza, powoduje blokowanie docierania do niego substancji odżywczych i obumieranie nowotworu.
Źródła:
K. Świetlikowska: Surowce spożywcze pochodzenia roślinnego, SGGW, Warszawa, 2008
Autor: Małgorzata Kabat
Polecamy dietetyczne przepisy z pietruszką: