Soczewica jest bogatym źródłem białka, węglowodanów i składników mineralnych. Białka tej rośliny są dobrym źródłem większości aminokwasów egzogennych, a do pełnowartościowego składu brakuje jej tylko większej ilości metioniny, którą łatwo można dostarczyć z innymi produktami np.: zbożowymi. Blisko 25% białka w soczewicy czyni ją świetnym źródłem tego składnika odżywczego dla wegetarian.
Na wartość energetyczną soczewicy - 327 kcal/100g, duży wpływ ma wysoka zawartość węglowodanów. Z czego blisko 80% stanowi łatwostrawna skrobia, która nie powoduje gwałtownego wzrostu zawartości glukozy we krwi (jej indeks glikemiczny wynosi 30). Natomiast na resztę cukrów składa się błonnik, który działa w sposób oczyszczający na układ pokarmowy, a także zmniejsza poziom glukozy i cholesterolu we krwi, a co za tym idzie zmniejszający zapotrzebowanie na insulinę u osób cierpiących na cukrzycę.
Pomimo sporej wartości energetycznej soczewica brązowa jest uboga w tłuszcze i wolna od cholesterolu, co czyni ją dobrym składnikiem diet niskotłuszczowych, zwłaszcza dla osób ze zmianami miażdżycowymi, a także pragnącymi zadbać o swoją sylwetkę.
Soczewica brązowa jest również bogatym źródłem witamin i składników mineralnych, z czego na szczególną uwagę zasługuje najwyższa zawartość kwasu foliowego spośród nieprzetworzonych produktów żywnościowych. Filiżanka ugotowanej soczewicy porywa w 90% dzienne zapotrzebowanie kobiet w ciąży na ten składnik. Kwas foliowy ma bardzo duży wpływ na rozwój układu nerwowego, pokarmowego i płciowego u płodu na samym początku ciąży. Warto również wspomnieć, że spożywanie pokarmów zawierających dużo witaminy C sprzyja wykorzystaniu żelaza z soczewicy, co stanowi ważne źródło tego pierwiastka dla kobiet i wegetarian.
Soczewica brązowa jest jedną z najdłużej uprawianych roślin, już 4 tysiące lat temu była doceniana przez mieszkańców Egiptu i Grecji. Swoją nazwę zawdzięcza kształtowi nasion, który przypomina soczewkę. Na rynku soczewica jest również dostępna w odmianie czerwonej i zielonej, jednak brązowa uchodzi za najsmaczniejszą.
Cechą wyróżniającą soczewicę na tle roślin strączkowych jest krótki czas obróbki kulinarnej, ponieważ nie ma potrzeby wcześniejszego namaczania, a do ugotowania wystarcza zaledwie 15-25 minut. Soczewica brązowa stanowi idealny składnik do wielu dań ze względu na delikatny smak, np.: sałatek, farszów, dań z ryżem i warzywami, zup, a także może stanowić samodzielne danie.
Autor: Karol Marceli Ruciński
Polecamy dietetyczne przepisy z soczewicą: