Sekrety Diety - ryż biały - wymiennik skrobiowy

Ryż biały - wymiennik skrobiowy - 50kcal

USŁUGA NIEAKTYWNA

UWAGA! Obecnie diety internetowe nie są obsługiwane

Działalność poradni ogranicza się do prowadzenia szkoleń, pisania tekstów eksperckich, prowadzenia edukacji żywieniowej w kierunku diet wegetariańskich i wegańskich. Założycielkę poradni można odnaleźć w internecie oraz mediach społecznościowych pod nazwą yogahome.pl
Talerz porcji 50kcal
Album Kolorowych Wymienników to niezastąpione narzędzie podczas stosowania diety odchudzającej, które w obrazowy sposób prezentuje kaloryczność wielu produktów spożywczych.

Średnica każdego prezentowanego na zdjęciach talerza wynosi 20cm - jest to typowy "talerz śniadaniowy", zaś sfotografowane szklanki to typowe naczynia o pojemności 250ml.

Zdjęcie porcji - 50kcal

ryż biały 50kcal

Opis porcji ze zdjęcia - wymiennik

kaloryczność: 50 kcal
masa: 15g
miara domowa: 1 łyżka
prozdrowotność: prozdrowotność 2 prozdrowotność 2 prozdrowotność 2 prozdrowotność 2 prozdrowotność 2 
Ryż stanowi pożywienie prawie połowy ludności świata. Jest jedną z najstarszych roślin uprawnych na kuli ziemskiej i zaraz po pszenicy zajmuje drugie miejsce. Pochodzi z Chin. Pojawił się tam już około 5000 r. p.n.e. W Azji ryż jest głęboko zakorzeniony w obyczajowości. Świadczy o tym koreańskie zaproszenie do stołu „Kin khao”, co znaczy tyle co "Przyjdź na ryż". Dzięki wielu różnym możliwościom wykorzystania tego zboża popularność ryżu szybko rozszerzyła się na cały świat.

Istnieje wiele różnych odmian ryżu. Począwszy od brązowego, naturalnego, czarnego po biały - najbardziej znany i cieszący się największym uznaniem na naszych stołach. Zwykle szybko się gotuje i jest dobry w smaku. Po ugotowaniu jest dość lepki, a to za sprawą amylopektyny, która powoduje sklejanie się ziaren skrobi, w którą bogaty jest ryż biały. W składzie ryżu dominują węglowodany złożone, dzięki którym czujemy sytość przez dłuższy czas, a energia z pożywienia uwalniana jest stopniowo. Ziarna ryżu otoczone są twardą łupinką, która jest niejadalna. Wnętrze jest koloru brązowego, a żeby uzyskać biały ryż otoczka ta jest polerowana. Podobnie jak biała mąka pozbawiony jest w ten sposób cennych składników i minerałów. Popularny jest również ryż praboiled, który przed polerowaniem poddawany jest działaniu pary wodnej, dzięki czemu część składników odżywczych przenosi się z otoczki do ziaren. Zawiera znacznie więcej witamin z grupy B i fosforu niż ryż biały.

Bogaty jest w łatwo przyswajalne białko i liczne witaminy z grupy B, dzięki czemu korzystnie wpływa na pracę umysłową, koncentrację i stan błon śluzowych. Ze składników mineralnych na szczególną uwagę zasługuje fosfor i wapń. Niestety większość składników takich jak magnez i cynk, jest usuwana wraz z otoczką ziarna przy procesie polerowania ryżu białego. Może być spożywany przez osoby z nietolerancją glutenu, będących na diecie bezglutenowej, ponieważ ziarna ryżu nie zawierają go w swym składzie. Jest również lekkostrawny i dobrze przyswajalny. Co ciekawe ryż posiada również zdolność do obniżania cholesterolu.

Jedząc biały ryż pamiętajmy o łączeniu go ze świeżymi owocami lub warzywami, doskonałym wzbogaceniem dań ryżowych w niezbędne przeciwutleniacze.


Autor: Małgorzata Kabat


Polecamy dietetyczne przepisy z ryżem:



Dieta Truskawkowa Kalkulator Niedoborów Pokarmowych
Sekrety Diety - poradnia dietetyczna
poradnia@sekretydiety.pl
tel. 505-441-521
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie wyrażasz na to zgody zablokuj cookies w swojej przeglądarce.
kowalewski & słabik