Sekrety Diety - olej, oliwa - wymiennik tłuszczowy

Olej, oliwa - wymiennik tłuszczowy - 50kcal

USŁUGA NIEAKTYWNA

UWAGA! Obecnie diety internetowe nie są obsługiwane

Działalność poradni ogranicza się do prowadzenia szkoleń, pisania tekstów eksperckich, prowadzenia edukacji żywieniowej w kierunku diet wegetariańskich i wegańskich. Założycielkę poradni można odnaleźć w internecie oraz mediach społecznościowych pod nazwą yogahome.pl
Talerz porcji 50kcal
Album Kolorowych Wymienników to niezastąpione narzędzie podczas stosowania diety odchudzającej, które w obrazowy sposób prezentuje kaloryczność wielu produktów spożywczych.

Średnica każdego prezentowanego na zdjęciach talerza wynosi 20cm - jest to typowy "talerz śniadaniowy", zaś sfotografowane szklanki to typowe naczynia o pojemności 250ml.

Zdjęcie porcji - 50kcal

olej, oliwa 50kcal

Opis porcji ze zdjęcia - wymiennik

kaloryczność: 50 kcal
masa: 6g
miara domowa: 1 łyżka
prozdrowotność: prozdrowotność 3 prozdrowotność 3 prozdrowotność 3 prozdrowotność 3 prozdrowotność 3 
Drzewka oliwne są stałym elementem krajobrazu rejonu Morza Śródziemnego. Rosną w ciepłej umiarkowanej i tropikalnej strefie klimatycznej. Z owoców i nasion produkowana jest na szeroką skalę oliwa z oliwek. Do Polski przybyła wraz z chrześcijaństwem. Najpierw służyła do namaszczania chorych królów. Na stół trafiła dzięki królowej Bonie, która na dwór wprowadzała włoskie zwyczaje żywieniowe. Z pewnością możemy jej dzisiaj za to podziękować. Jak powiedział William Kennedy „Włosi…wydaje się, że nigdy nie umierają! Jedzą przez cały dzień oliwę i to właśnie jest przyczyną!”. Zaś Ramzes II już w XIII w p.n.e. zalecał stosować oliwę „na wszelkie dolegliwości”. Bez wątpienia jest to produkt niezwykle wartościowy odżywczo.

Oliwa z oliwek to zbawienny tłuszcz, a potwierdzają to setki badań naukowych. Jak ona działa? To głównie zasługa jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, które wchodzą w skład lipidów. Dzięki temu ma pozytywny wpływ na krew, serce i naczynia krwionośne. Obniża ciśnienie tętnicze i poziom „złego” cholesterolu LDL. Podwyższa zaś poziom „dobrego” cholesterolu HDL, co jest najbardziej korzystne dla zdrowia.

Spożycie oliwy z oliwek jest największe oczywiście w krajach śródziemnomorskich. Prym wiodą mieszkańcy Krety, którzy spożywają więcej oliwy niż ktokolwiek inny na świecie. Można rzec, że piją oni oliwę jak wino. 45 % energii w ich diecie pochodzi właśnie z tłuszczu. Co ciekawe, Grecy charakteryzują się najmniejszą zachorowalnością na choroby serca w świecie!

Jak stwierdził dr Ancel Keys z Uniwersytecie w Minnesocie najniższy wskaźnik zgonów mają te osoby, które spożywają najwięcej oliwy z oliwek na dzień.

Oliwa z oliwek bogata jest w szereg witamin w niej rozpuszczonych. Są to tzw. witaminy młodości. Należą do nich witamina A, E, D i K. Nazywane są tak ponieważ przeciwdziałają starzeniu organizmu i działają antyrakowo. Liczne polifenole występujące w oliwie „współpracują” z witaminami i wzmacniają ich działanie przeciwutleniające. Dzięki temu błony komórkowe we wszystkich komórkach organizmu są w mniejszym stopniu narażone na uszkodzenia przez wolne rodniki. A więc można powiedzieć, że „naoliwiony” organizm nie starzeje się tak szybko.

Jaką oliwę należy wybrać? Najlepsza jest oliwa z pierwszego tłoczenia na zimno, czyli extra virgin. Posiada ona najcenniejsze walory odżywcze i podczas tłoczenia do oliwy przechodzi najwięcej wartościowych składników. Należy pamiętać, że oliwa z oliwek jest podatna na szybkie jełczenie i ważne jest jej odpowiednie przechowywanie w ciemnym i suchym miejscu, w odpowiedniej temperaturze. Najlepiej jest więc kupować oliwę w ciemnej butelce i trzymać ją w lodówce. Prawdziwa oliwa extra virgin na pewnie nie będzie kosztować groszy. Na rynku dostępne są jej liczne podróbki, w butelkach łudząco podobnych do oryginału i po niższej cenie. Nie dajmy się jednak zwieść i rozważnie wybierajmy tą najzdrowszą.


Źródła:
J. Carper: Apteka żywności

Autor: Małgorzata KabatDieta Truskawkowa Kalkulator Niedoborów Pokarmowych
Sekrety Diety - poradnia dietetyczna
poradnia@sekretydiety.pl
tel. 505-441-521
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie wyrażasz na to zgody zablokuj cookies w swojej przeglądarce.
kowalewski & słabik