Sekrety Diety - botwina - wymiennik warzywny

Botwina - wymiennik warzywny - 50kcal

USŁUGA NIEAKTYWNA

UWAGA! Obecnie diety internetowe nie są obsługiwane

Działalność poradni ogranicza się do prowadzenia szkoleń, pisania tekstów eksperckich, prowadzenia edukacji żywieniowej w kierunku diet wegetariańskich i wegańskich. Założycielkę poradni można odnaleźć w internecie oraz mediach społecznościowych pod nazwą yogahome.pl
Talerz porcji 50kcal
Album Kolorowych Wymienników to niezastąpione narzędzie podczas stosowania diety odchudzającej, które w obrazowy sposób prezentuje kaloryczność wielu produktów spożywczych.

Średnica każdego prezentowanego na zdjęciach talerza wynosi 20cm - jest to typowy "talerz śniadaniowy", zaś sfotografowane szklanki to typowe naczynia o pojemności 250ml.

Zdjęcie porcji - 50kcal

botwina - wymiennik  50kcal

Opis porcji ze zdjęcia - wymiennik

kaloryczność: 50 kcal
masa: 295g
miara domowa: 2 i 1/2 sztuki
prozdrowotność: prozdrowotność 4 prozdrowotność 4 prozdrowotność 4 prozdrowotność 4 prozdrowotność 4 
Młode buraczki razem ze świeżymi listkami nieodłącznie kojarzą się z wiosennym chłodnikiem. Botwinka nie tylko doskonale smakuje, ale także dostarcza wielu składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest niskokaloryczna i doskonała dla osób dbających o linię. Bulwy zawierają witaminy: B1, B2 i PP oraz kwas foliowy niezbędny do prawidłowego rozwoju cewy nerwowej płodu, dlatego nie powinny o niej zapominać kobiety starające się o dziecko. Zawierają również betainę, barwnik nadający buraczkom charakterystyczny kolor, która wzmacnia odporność organizmu i przyspiesza regenerację wątroby. Liście buraków obfitują też w witaminę A i C.

Botwina zawiera białka, tłuszcze i węglowodany. Dostarcza licznych składników mineralnych. Ze względu na dużą zawartość żelaza powinny ją jadać osoby cierpiące na anemię oraz kobiety tracące duże ilości krwi w okresie menstruacji. Obecne w buraczkach wapń i magnez pozytywnie wpływają na kości i mięśnie, a także uczestniczą w wielu procesach w organizmie. Zawartość sodu i potasu pomaga regulować gospodarkę wodno-elektrolitową oraz umożliwia prawidłowe przekazywanie impulsów przez układ nerwowy. Ponadto botwinka dostarcza pewnych ilości kobaltu i fosforu.

Młode buraczki są cennym źródłem błonnika pokarmowego regulującego pracę jelit, zapobiega on zaparciom i przyspiesza usuwanie z organizmu cholesterolu. Zawierają również antocyjany – związki pełniące funkcję antyutleniaczy, które zmniejszają ryzyko chorób nowotworowych i zapobiegają procesom starzenia się komórek. Dzięki właściwościom zasadotwórczym botwina neutralizuje nadmiar kwasów w organizmie.

Najnowsze badania potwierdzają skuteczność soku z buraków przy obniżaniu ciśnienia krwi. Botwinka oczyszcza również organizm wspierając pracę wątroby i nerek. Jest też sprzymierzeńcem płodności. Osobom nadpobudliwym pomoże ukoić nerwy, natomiast u niejadków spowoduje poprawę apetytu. Ze względu na dużą ilość szczawianów nie powinny jej jadać osoby cierpiące na kamicę nerkową. Szczawiany niestety mogą również powodować niedobory wapnia w organizmie, dlatego warto botwinę łączyć z produktami mlecznymi bogatymi w wapń.


Autor: Ilona Andraka


Polecamy dietetyczne przepisy:



Dieta Truskawkowa Kalkulator Niedoborów Pokarmowych
Sekrety Diety - poradnia dietetyczna
poradnia@sekretydiety.pl
tel. 505-441-521
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie wyrażasz na to zgody zablokuj cookies w swojej przeglądarce.
kowalewski & słabik