Sekrety Diety - miód - produkt okazjonalny

Miód - produkt okazjonalny - 50kcal

USŁUGA NIEAKTYWNA

UWAGA! Obecnie diety internetowe nie są obsługiwane

Działalność poradni ogranicza się do prowadzenia szkoleń, pisania tekstów eksperckich, prowadzenia edukacji żywieniowej w kierunku diet wegetariańskich i wegańskich. Założycielkę poradni można odnaleźć w internecie oraz mediach społecznościowych pod nazwą yogahome.pl
Talerz porcji 50kcal
Album Kolorowych Wymienników to niezastąpione narzędzie podczas stosowania diety odchudzającej, które w obrazowy sposób prezentuje kaloryczność wielu produktów spożywczych.

Średnica każdego prezentowanego na zdjęciach talerza wynosi 20cm - jest to typowy "talerz śniadaniowy", zaś sfotografowane szklanki to typowe naczynia o pojemności 250ml.

Zdjęcie porcji - 50kcal

miód 50kcal

Opis porcji ze zdjęcia - wymiennik

kaloryczność: 50 kcal
masa: 15g
miara domowa: 1 łyżka
prozdrowotność: prozdrowotność 3 prozdrowotność 3 prozdrowotność 3 prozdrowotność 3 prozdrowotność 3 
Aby wyprodukować 1 kilogram miodu pszczoły miododajne muszą zebrać nektar z ponad miliona kwiatów rzepaku lub kilkuset tysięcy kwiatów akacji. Jest to jedna z przyczyn, dla których naturalne miody nektarowe uważane są za produkt ekskluzywny, a przez to stosunkowo drogi. Warto jednak wzbogacić naszą dietę w miód, ponieważ zawiera on wiele cennych składników odżywczych mających działanie prozdrowotne i lecznicze. Wśród nich wymienić można min. liczne kwasy organiczne, związki o charakterze hormonalnym, witaminy z grupy B (także kwas foliowy zapobiegający wadom rozwojowym cewy nerwowej płodu), oraz mikroelementy takie jak magnez, wapń, żelazo, potas i fosfor.

Spożywanie miodu pozytywnie wpływa na układ krwionośny - zawarta w nich acetylocholina obniża ciśnienie krwi i poprawia jej krążenie. Dodatkowo obecne w nim związki zwiększają siłę skurczu i wydolność serca. Spożywanie miodu wspomaga układ pokarmowy, reguluje pracę żołądka, działa pomocniczo w dolegliwościach związanych z wrzodami, a regularnie stosowany zapobiega zgadze. Działanie ochronne na wątrobę wywiera zawarta w nim cholina, która dodatkowo zwiększa wydzielanie żółci. Należy jednak pilnować, aby przygotowując miód do spożycia nie poddawać go obróbce cieplnej, ponieważ w temperaturze powyżej 45 stopni Celsjusza traci on większość właściwości odżywczych i leczniczych.

Miód działa antybakteryjnie i bakteriostatycznie m.in. dzięki występującym w niewielkich ilościach flawonoidom i olejkom eterycznym. Stosowany jest w przypadku przeziębień, chrypki i bólu gardła. Wykazuje również działanie przeciwzapalne i odnawiające. Wykorzystywany jest nie tylko jako produkt spożywczy ale także w leczeniu schorzeń skóry- w przypadku oparzeń i odleżyn.

Miód zasobny jest w liczne cukry proste. Z jednej strony działają one wzmacniająco, wraz z olejkami eterycznymi działają relaksująco, z drugiej jednak dostarczają dużej ilości kalorii. 100g. produktu, w zależności od składu zawiera niemal 330 kcal.

Kto powinien uważać na miód? Nie zaleca się podawania miodu niemowlętom ponieważ może on zawierać różne bakterie m.in. produkujące jad kiełbasiany. Wiele składników miodu (np. pyłki kwiatów) może również wywoływać alergie.

W Polsce wytwarzane są miody spadziowe (z soku roślinnego przetworzonego wcześniej przez mszyce) oraz z nektaru rzepaku, lipy, akacji, gryki i koniczyny. Zazwyczaj jednak spotykane są miody wielokwiatowe, będące mieszanką nektaru różnych roślin. Na rynku dostępny jest również miód sztuczny produkowany z syropu inwertowanego. Jego smak jednak w niewielkim stopniu przypomina prawdziwy miód, pozbawiony jest również większości prozdrowotnych składników odżywczych.


Autor: Ilona Andraka


Polecamy dietetyczne przepisy z miodem:Dieta Truskawkowa Kalkulator Niedoborów Pokarmowych
Sekrety Diety - poradnia dietetyczna
poradnia@sekretydiety.pl
tel. 505-441-521
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie wyrażasz na to zgody zablokuj cookies w swojej przeglądarce.
kowalewski & słabik