Aby wyprodukować 1 kilogram miodu pszczoły miododajne muszą zebrać nektar z ponad miliona kwiatów rzepaku lub kilkuset tysięcy kwiatów akacji. Jest to jedna z przyczyn, dla których naturalne miody nektarowe uważane są za produkt ekskluzywny, a przez to stosunkowo drogi. Warto jednak wzbogacić naszą dietę w miód, ponieważ zawiera on wiele cennych składników odżywczych mających działanie prozdrowotne i lecznicze. Wśród nich wymienić można min. liczne kwasy organiczne, związki o charakterze hormonalnym, witaminy z grupy B (także kwas foliowy zapobiegający wadom rozwojowym cewy nerwowej płodu), oraz mikroelementy takie jak magnez, wapń, żelazo, potas i fosfor.
Spożywanie miodu pozytywnie wpływa na układ krwionośny - zawarta w nich acetylocholina obniża ciśnienie krwi i poprawia jej krążenie. Dodatkowo obecne w nim związki zwiększają siłę skurczu i wydolność serca. Spożywanie miodu wspomaga układ pokarmowy, reguluje pracę żołądka, działa pomocniczo w dolegliwościach związanych z wrzodami, a regularnie stosowany zapobiega zgadze. Działanie ochronne na wątrobę wywiera zawarta w nim cholina, która dodatkowo zwiększa wydzielanie żółci. Należy jednak pilnować, aby przygotowując miód do spożycia nie poddawać go obróbce cieplnej, ponieważ w temperaturze powyżej 45 stopni Celsjusza traci on większość właściwości odżywczych i leczniczych.
Miód działa antybakteryjnie i bakteriostatycznie m.in. dzięki występującym w niewielkich ilościach flawonoidom i olejkom eterycznym. Stosowany jest w przypadku przeziębień, chrypki i bólu gardła. Wykazuje również działanie przeciwzapalne i odnawiające. Wykorzystywany jest nie tylko jako produkt spożywczy ale także w leczeniu schorzeń skóry- w przypadku oparzeń i odleżyn.
Miód zasobny jest w liczne cukry proste. Z jednej strony działają one wzmacniająco, wraz z olejkami eterycznymi działają relaksująco, z drugiej jednak dostarczają dużej ilości kalorii. 100g. produktu, w zależności od składu zawiera niemal 330 kcal.
Kto powinien uważać na miód? Nie zaleca się podawania miodu niemowlętom ponieważ może on zawierać różne bakterie m.in. produkujące jad kiełbasiany. Wiele składników miodu (np. pyłki kwiatów) może również wywoływać alergie.
W Polsce wytwarzane są miody spadziowe (z soku roślinnego przetworzonego wcześniej przez mszyce) oraz z nektaru rzepaku, lipy, akacji, gryki i koniczyny. Zazwyczaj jednak spotykane są miody wielokwiatowe, będące mieszanką nektaru różnych roślin. Na rynku dostępny jest również miód sztuczny produkowany z syropu inwertowanego. Jego smak jednak w niewielkim stopniu przypomina prawdziwy miód, pozbawiony jest również większości prozdrowotnych składników odżywczych.
Autor: Ilona Andraka
Polecamy dietetyczne przepisy z miodem: