Sekrety Diety - mleko 0,5% - wymiennik mleczny

Mleko 0,5% - wymiennik mleczny - 50kcal

USŁUGA NIEAKTYWNA

UWAGA! Obecnie diety internetowe nie są obsługiwane

Działalność poradni ogranicza się do prowadzenia szkoleń, pisania tekstów eksperckich, prowadzenia edukacji żywieniowej w kierunku diet wegetariańskich i wegańskich. Założycielkę poradni można odnaleźć w internecie oraz mediach społecznościowych pod nazwą yogahome.pl
Talerz porcji 50kcal
Album Kolorowych Wymienników to niezastąpione narzędzie podczas stosowania diety odchudzającej, które w obrazowy sposób prezentuje kaloryczność wielu produktów spożywczych.

Średnica każdego prezentowanego na zdjęciach talerza wynosi 20cm - jest to typowy "talerz śniadaniowy", zaś sfotografowane szklanki to typowe naczynia o pojemności 250ml.

Zdjęcie porcji - 50kcal

mleko 0,5% tłuszczu 50kcal

Opis porcji ze zdjęcia - wymiennik

kaloryczność: 50 kcal
masa: 130g
miara domowa: 1/2 szklanki
prozdrowotność: prozdrowotność 5 prozdrowotność 5 prozdrowotność 5 prozdrowotność 5 prozdrowotność 5 
Mleko krowie spożywane jest od dawien dawna i bywa nazywane „eliksirem zdrowia” - z pewnością nie bez powodu. Zawdzięcza to wielu cennym substancjom w swoim składzie.

Mleko jest najkorzystniejszym źródłem dobrze przyswajalnego wapnia. Pół szklanki mleka zawiera ok. 150mg tego pierwiastka. Zapewnia nam mocne kości, bo działa jak cement - chroni przed osteoporozą i złamaniami. Stosunkowo duża ilość wapnia może również pomóc w obniżaniu podwyższonego ciśnienia krwi. Ponadto mleko bogate jest w witaminy A, B2 i D. Ta ostatnia zapewnia odpowiednie uwapnienie kości i ich mineralizację. Krowie mleko zapobiega powstawaniu próchnicy i chroni szkliwo zębów. Skład witamin zależy w dużej mierze od pory roku i sposobu żywienia krów. Głównie wiosną i zimą zmniejsza się ilość witaminy A oraz w mniejszym stopniu witaminy D.

Mleko zawiera wartościowe białko, dorównujące białku mięsa, a znacznie przewyższające wartością odżywczą białko zbóż i roślin strączkowych. A to ze względu na to, że zawiera egzogenne aminokwasy, których organizm ludzki nie jest w stanie sam wytworzyć i musi dostarczyć ich wraz z pożywieniem. Mleko ze względu na swój skład aminokwasowy jest świetnym uzupełnieniem produktów zbożowych.

Ponadto mleko krowie ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, pomaga zwalczać infekcje, również pokarmowe. Mleko chroni przed zakażeniami jelitowymi oraz zapobiega powstawaniu wrzodów żołądka. Ma właściwości neutralizujące toksyny.

Głównym cukrem mlecznym jest laktoza, której powolne trawienie w jelicie cienkim sprzyja przechodzeniu jej części do jelita grubego. Tam pobudza perystaltykę i rozwój korzystnych bakterii mlekowych, przeciwdziałając zachodzącym procesom gnilnym. Co więcej, cukier ten ma istotny wpływ na pracę mózgu i komórek nerwowych, w konsekwencji zwiększa sprawność psychiczną. Z drugiej strony, cukier ten jest powodem nietolerancji mleka, na którą cierpi około 15% Polaków. Jej wynikiem jest najczęściej niesystematyczne picie mleka lub całkowite zaprzestanie. Najczęściej osoby, które nie tolerują świeżego mleka, dobrze tolerują mleko sfermentowane, tj. kefiry, jogurty czy zsiadłe mleko, bo właśnie w nich znajduje się znikoma ilość laktozy.

Co ciekawe, w licznych badaniach został obalony mit na temat uspokajających i nasennych właściwości mleka. Na pewno jest nam znane picie kubka ciepłego mleka przed snem jeszcze jak byliśmy mali. Jednakże badacze uważają, że mleko wywołuje bardziej bezsenność aniżeli senność. Mleko, zwłaszcza chude i odtłuszczone wywołuje produkcję adrenaliny i pobudza nasz organizm, jedynie mleko tłuste, ze względu na większą ilość nasyconych kwasów tłuszczowych, może wywołać mniejszą sprawność umysłową.


Źródła:
J. Rutkowska: Chemia żywności, SGGW, Warszawa, 2008
J. Carper: Apteka żywności, Vesper, 2008
S. Zalewski: Podstawy technologii gastronomicznej, wyd.IV, WNT, Warszawa

Autor: Małgorzata Kabat


Polecamy dietetyczne przepisy:



Dieta Truskawkowa Kalkulator Niedoborów Pokarmowych
Sekrety Diety - poradnia dietetyczna
poradnia@sekretydiety.pl
tel. 505-441-521
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie wyrażasz na to zgody zablokuj cookies w swojej przeglądarce.
kowalewski & słabik