Kapusta biała uważana za
królową polskich warzyw kryje w sobie wiele właściwości leczniczych. Chociaż czasem bywa niedoceniana od zamierzchłych czasów nazywana była „panaceum na wszelkie choroby”. Starożytni Rzymianie wierzyli, że jedzenie kapusty pozwoli im ustrzec się od lekarstw i podtrzyma ich przy zdrowiu. Już w III wieku p.n.e. Kato Cenzor uważał, że warzywo to oczyszcza rany z ropy i działa, gdy "inne środki zawiodą".
Jak wskazują najnowsze badania, regularne jedzenie kapusty (minimum raz w tygodniu przez około 3 tygodnie) obniża ryzyko raka, szczególnie jelita grubego i żołądka. Co ciekawe, im częściej jada się to warzywo, tym działanie ochronne jest większe. Najzdrowsze jest
jedzenie nieprzetworzonej formy kapusty, a więc surowej, gdyż gotowanie unieczynnia niektóre cenne substancje. Poleca się również picie świeżych soków z kapusty. Taka kuracja chroni przewód pokarmowy przed silnym działaniem soków trawiennych i działa jak osłona.
Badacz właściwości kapusty dr Duke z Departamentu Rolnictwa USA, dyrektor działu roślin leczniczych sam przyznał się do tego, że w jego rodzinie istnieje podwyższone ryzyko zachorowania na raka jelita grubego i codziennie jada miseczkę białej kapusty, aby przeciwdziałać nowotworowi. Z kolei japońscy naukowcy uważają, że składniki obecne w białej kapuście
hamują mutacje komórek, które mogą prowadzić do powstawania komórek nowotworowych.
Nie od dziś wiadomo, że
kapusta działa na układ odpornościowy, niszczy bakterie i wirusy. Przyspiesza gojenie się ran. Powoduje produkcję większej ilości przeciwciał. Reguluje również ciepłotę ciała – gdy temperatura ciała jest zbyt niska podwyższa ją, a gdy za wysoka - obniża. Bogata jest w witaminy z grupy B, witaminę A, C i E, a także składniki mineralne takie jak fosfor, mangan, wapń, żelazo i siarkę. Ta ostatnia ma ogromne znaczenie na stan skóry, włosów i paznokci. Spożywanie kapusty białej doskonale oczyszcza organizm i przeciwdziała starzeniu. Jest niskokaloryczna i lekkostrawna, a więc doskonała dla osób będących na diecie. Dzięki błonnikowi nadaje wrażenie sytości.
Na kapustę białą powinny uważać osoby mające tendencję do wzdęć i o wrażliwym przewodzie pokarmowym oraz z chorobami tarczycy.
Nie zapominajmy o kapuście, bo medycyna ludowa od dawien dawna wie, że warzywo to jest skarbem.
Źródła:
S. Zalewski: Podstawy technologii gastronomicznej, WNT, Wyd. IV, Warszawa
J. Carper: Apteka żywności, Vesper, 2008
Autor: Małgorzata Kabat
Polecamy dietetyczne przepisy z kapustą: